Human Rights Watch oskarża władze Birmy o zbrodnie przeciwko ludzkości

(fot. PAP/EPA/STRINGER)

W swej kampanii przeciwko mniejszości muzułmańskiej Rohingja władze Birmy popełniają zbrodnię przeciwko ludzkości - oświadczyła we wtorek organizacja Human Rights Watch (HRW), wzywając Radę Bezpieczeństwa ONZ do nałożenia sankcji na ten kraj.

 

"Birmańskie wojsko brutalnie wypędza Rohingjów ze stanu Rakhine" na zachodzie Birmy - powiedział dyrektor ds. prawnych w HRW James Ross. "Masakry dokonywane na mieszkańcach wsi oraz masowe podpalenia, które powodują, że ludzie uciekają ze swych domów, to wszystko są zbrodnie przeciwko ludzkości" - podkreślił.

 

Międzynarodowy Trybunał Karny definiuje zbrodnie przeciwko ludzkości jako "dokonane w sposób systematyczny lub na wielką skalę, za poduszczeniem organizacji bądź grupy, morderstwa, eksterminacje, tortury, obracanie w niewolników, prześladowania z powodów politycznych, religijnych lub zinstytucjonalizowaną dyskryminację, deportacje ludności, gwałty, zmuszanie do prostytucji i wszelkie inne formy przemocy seksualnej".

 

Z badań HRW, popartych analizami zdjęć satelitarnych, wynika, że w Birmie dochodziło do deportacji i przymusowych przesiedleń, zabójstw i usiłowania zabójstw, gwałtów i innych napaści na tle seksualnym, a także do prześladowań.

 

HRW wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ i zainteresowane kraje do nałożenia na Birmę sankcji, w tym embarga na broń.

 

Rzecznik birmańskiego rządu Zaw Htay po raz kolejny odrzucił oskarżenia HRW, mówiąc że nie ma na to dowodów, a władze są zaangażowane w ochronę praw mieszkańców kraju. Władze Birmy odrzuciły również oskarżenia ONZ, iż siły bezpieczeństwa dokonują czystek etnicznych w odpowiedzi na skoordynowane ataki rebeliantów z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohingjów (ARSA) na żołnierzy i policjantów, dokonane 25 sierpnia.

 

Według ONZ w walkach rebeliantów Rohingja z birmańskimi siłami mogło zginąć ok. 1000 osób, a już prawie 440 tys. ludzi, w większości przedstawicieli mniejszości Rohingja, uciekło do sąsiedniego Bangladeszu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook