Bangladesz: manifestacja muzułmanów na znak poparcia dla Rohingjów

(fot. PAP/EPA/FAYYAZ AHMED)

Około 20 tys. muzułmanów demonstrowało w poniedziałek w stolicy Bangladeszu Dhace przeciwko przemocy wobec mniejszości Rhongija w Birmie. Demonstranci złożyli petycję w birmańskiej ambasadzie.

 

Tłum manifestantów ubrany w białe szaty i skandujący "Bóg jest wielki" zebrał się przed jednym z meczetów i zamierzał przejść do ambasady Birmy. Policja zatrzymała demonstrację w centrum Dhaki z obawy przed zamieszkami. Jedynie delegacja składająca się z dziesięciu osób udała się do ambasady, żeby złożyć petycję. Po południu demonstranci rozeszli się.

 

Demonstracje zorganizowała grupa Hefazat-e-Islami, skupiająca nauczycieli i studentów szkół koranicznych. "To nasz religijny obowiązek mówić o masakrach w Birmie" - powiedział Abu Raihan, były student szkoły koranicznej z Dhaki i uczestnik demonstracji.

 

Rohinjgom w Bangladeszu grozi głód i śmierć. "To ludobójstwo!"

 

Jak informuje Reuters, już blisko 410 tys. Rohingjów przybyło od końca sierpnia z Birmy do Bangladeszu, uciekając przed operacją wojsk birmańskich, która zdaniem ONZ jest "klasycznym przykładem czystek etnicznych". UNICEF informował, że uchodźcy mogą umierać z braku pożywienia i wody i apelował o pomoc humanitarną.

 

Los mniejszości Rohingja wywołał falę solidarności w świecie muzułmańskim. Wiece poparcia dla tej mniejszości odbyły się m.in. w Pakistanie, Malezji i Indonezji.

 

PAP/EPA/ABIR ABDULLAH

 

 

AFP pisze, że ugrupowania muzułmańskie w Bangladeszu wzywają rząd swego kraju do zbrojnej interwencji w birmańskim stanie Rakhine (dawniej Arakan), gdzie dochodzi do największych prześladowań Rohingjów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?