Bombowce i myśliwce USA przeprowadziły manewry nad Półwyspem Koreańskim

(fot. PAP/EPA/South Korea Defense Ministry / HANDOUT)

Amerykańskie bombowce i myśliwce przeprowadziły w poniedziałek wspólnie z samolotami południowokoreańskimi ćwiczenia nad Półwyspem Koreańskim, co jest ostrzeżeniem dla Korei Płn. w związku z jej ostatnimi prowokacjami - oznajmiło ministerstwo obrony Korei Płd.

 

Dwa amerykańskie bombowce strategiczne dalekiego zasięgu B-1B przyleciały do Korei Południowej z wyspy Guam na Pacyfiku, a cztery niewykrywalne dla radarów myśliwce F-35B - z Japonii. W ćwiczeniach nad Półwyspem Koreańskim wzięło udział sześć myśliwców południowokoreańskich - poinformował przedstawiciel resortu obrony, na którego powołuje się agencja Reutera.

 

Według południowokoreańskiej agencji Yonhap w ćwiczeniach uczestniczyły cztery południowokoreańskie myśliwce F-15K.

 

W piątek Korea Północna przeprowadziła kolejną próbę balistyczną, co spotkało się z ostrym potępieniem ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ.

 

W zeszłym tygodniu siły powietrzne Korei Południowej przeprowadziły u zachodnich wybrzeży kraju ćwiczenia z użyciem ostrej amunicji, w tym pocisków samosterujących. Jak podały władze w Seulu, manewry miały na celu zademonstrowanie militarnych zdolności reagowania na północnokoreańskie prowokacje.

 

W związku z przeprowadzeniem 3 września przez Koreę Płn. szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM), w ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło.

 

11 września Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do tego kraju i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.71

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook