Rzym: półmaraton w intencji pokoju. Biegacze minęli kościół, meczet i synagogę

(fot. facebook.com/viapacis)
KAI / kw

25-letni Faniel Eyob Ghebrehiwet z Wenecji został zwycięzcą pierwszego rzymskiego pół-maratonu "Via Pacis", rozegranego przed południem na dystansie 21,097 km, który pokonał w czasie 1 godziny, 3 min. I 25 sek.

Miejsca od 2. do 10. zajęli biegacze z krajów afrykańskich: Kenii, Erytrei i Ruandy. Wśród 1609 zawodników było dwóch reprezentantów założonego niedawno klubu Atletica Vaticana. Obydwaj służą w Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.

Thierry Roch był na mecie 41., a jego kolega Robin Landolfi zajął miejsce 200. Po starcie na Placu św. Piotra maratończycy minęli rzymską synagogę, meczet oraz kościół waldensów w pobliżu Watykanu.

W południe papież Franciszek pozdrowił uczestników biegu, mówiąc: "Życzę, aby ta inicjatywa kulturalna i sportowa mogła sprzyjać dialogowi, współistnieniu i sprawie pokoju".