Al-Kaida grozi "ukaraniem" Birmy z powodu prześladowania Rohingjów

(fot. PAP / EPA / ABIR ABDULLAH)

Bojownicy Al-Kaidy zagrozili, że "ukarzą" władze Birmy za "zbrodnie" przeciwko muzułmańskiej mniejszości Rohingja. Ok. 370 tys. Rohingjów uciekło w ostatnich tygodniach z Birmy z powodu kontrofensywy tamtejszego wojska po atakach rebeliantów.

 

Dżihadystyczna organizacja, odpowiedzialna m.in. za ataki terrorystyczne w USA w 2001 roku, w wydanym oświadczeniu zaapelowała do muzułmanów na całym świecie, by okazali swym współwyznawcom pomoc oraz zapewnili im broń i "wsparcie militarne".

 

"Barbarzyńskie traktowanie naszych muzułmańskich braci (...) nie zostanie bez kary. Rząd Birmy zakosztuje tego, czego doświadczają nasi bracia" - wynika z oświadczenia, o którym poinformowała grupa SITE monitorująca działania islamistów w internecie.

 

"Wzywamy wszystkich braci mudżahidów (bojowników dżihadu - PAP) w Bangladeszu, Indiach, Pakistanie i na Filipinach, by wyruszyli do Birmy i pomogli swym muzułmańskim braciom oraz by poczynili konieczne przygotowania, takie jak udział w szkoleniach, by przeciwstawić się uciskowi" - oznajmiła Al-Kaida.

 

Walki między siłami rządowymi a rebeliantami z mniejszości Rohingja toczą się na północnym zachodzie Birmy w stanie Rakhine (dawniej Arakan) od 25 sierpnia, gdy rebelianci z Armii Zbawienia Arakan Rohingja (ARSA) zaatakowali ok. 30 policyjnych punktów kontrolnych, przejścia graniczne oraz bazę wojskową w Rakhine.

 

Birmańska armia rozpoczęła kontrofensywę, którą prowadzi przeciw "terrorystom" w celu "zaprowadzenia pokoju i przywrócenia stabilności". Rząd w Rangunie ostrzegł przed zamachami bombowymi w miastach, a apel Al-Kaidy najprawdopodobniej tylko podsyci te obawy - zauważa Reuters. ONZ nazwał kontrofensywę "czystkami etnicznymi".

 

Według szacunków ONZ śmierć w walkach mogło ponieść ponad tysiąc osób, w tym głównie Rohingjów. Ci, którym udało się uciec z Birmy do Bangladeszu, utrzymują, że wojsko pali ich wioski i zabija, próbując w ten sposób wypędzić ich z kraju.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook