Bułgaria: ponad 200 dzieci migrantów pójdzie do szkoły od 15 września

(fot. shutterstock.com)

Ponad 200 dzieci migrantów pójdzie do sofijskich szkół w nowym roku szkolnym, który w Bułgarii zaczyna się 15 września - wynika z danych Państwowej Agencji ds. Uchodźców. W poprzednim roku szkolnym było ich 120.

 

Dzieciom, mieszkającym w trzech sofijskich ośrodkach, zostanie zapewniony bezpłatny transport. Przyjęte będą łącznie do siedmiu szkół znajdujących się w pobliżu ośrodków. Dwie trzecie z spośród nich pójdzie do pierwszych klas, a około 30 dzieci będzie miało zajęcia w gimnazjach.

 

Jak informuje w sobotę dziennik "Sega", nauczyciele ze szkół, które przyjęły małych migrantów w poprzednim roku szkolnym podkreślają, że część z nich uczy się bardzo dobrze. Podano przykład małej Afganki, bardzo dobrze władającej językiem bułgarskim, która skończyła rok z bardzo dobrymi ocenami. Jej rodzice są fizykami.

 

Stołeczny inspektorat oświaty również podaje, że dzieci, które przeszły kursy języka bułgarskiego i na początku potrzebowały tłumacza, po kilku miesiącach radzą sobie dobrze, skończyły rok szkolny, wykazując się dobrymi wynikami, zwłaszcza z matematyki.

 

Część dziewczynek, które na początku chodziły na zajęcia w chustach, pod koniec roku zaczęła je zdejmować i ubierać się, jak inne dzieci w klasie.

 

Bułgarska agencja ds. uchodźców nie ma danych, ile dokładnie dzieci migrantów znajduje się obecnie w Bułgarii. Większość migrantów po zarejestrowaniu się i otrzymaniu dokumentów kontynuuje swoją wędrówkę dalej na Zachód; część z nich uzyskała status uchodźcy.

 

W okresie od stycznia do sierpnia br. rejestrowano w sumie 2319 osób, w tym 553 dzieci; wśród nich było 272 dzieci, którym nie towarzyszyli rodzice. Nie ma jednak informacji, ile z nich znajduje się w Bułgarii i czy zostały zapisane do szkół.

 

W odróżnieniu od sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy próby integracji dzieci migrantów spotykały się z protestem bułgarskich rodziców, obecnie negatywnych reakcji na obecność małych migrantów w klasach nie odnotowano.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.16

Liczba głosów:

73

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?