Szwajcaria gotowa odegrać rolę mediatora w kryzysie północnokoreańskim

(fot. PAP / EPA / SANYAM BAJAJ / UVEK HANDOUT)

Neutralna Szwajcaria jest gotowa wystąpić w roli mediatora, łącznie z goszczeniem rozmów na szczeblu ministerialnym, by pomóc w rozwiązaniu kryzysu północnokoreańskiego - powiedziała w poniedziałek szwajcarska prezydent Doris Leuthard.

 

Zwróciła uwagę, że szwajcarscy żołnierze stacjonują na linii demarkacyjnej między obu państwami koreańskimi oraz że Szwajcaria ma długą historię prowadzenia neutralnej dyplomacji.

 

"Jesteśmy gotowi zaoferować naszą rolę (...) jako mediator. Naprawdę czas już usiąść przy stole" - powiedziała szwajcarska prezydent, dodając, że Chiny i USA muszą wziąć swoją część odpowiedzialności za rozwiązywanie północnokoreańskiego kryzysu.

 

Reżim w Pjongjangu poinformował w niedzielę o przeprowadzeniu próby z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM) podkreślając, że próba ta zakończyła się "całkowitym powodzeniem". Był to szósty i wszystko wskazuje na to, że najpotężniejszy dotąd próbny wybuch nuklearny przeprowadzony przez Koreę Północną.

 

W poniedziałek o godz. 16 czasu polskiego na nadzwyczajnym posiedzeniu, na wniosek Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA, zbiera się Rada Bezpieczeństwa ONZ; członkowie RB ONZ mają uzgodnić międzynarodową reakcję na ostatnie działania Korei Północnej.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?