Chargé d’affaires Francji wezwany do MSZ wz. z wypowiedzią prezydenta Macrona

(fot. PAP/EPA/VASSIL DONEV)

Wiceszef MSZ Marek Magierowski wezwał w piątek "w trybie pilnym" chargé d’affaires a.i. Francji Sylvaina Guiaugué i "wyraził oburzenie rządu RP po aroganckich słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona" - poinformował w komunikacie resort spraw zagranicznych.

 

Emmanuel Macron, komentując w piątek w Bułgarii sprzeciw Polski wobec zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych, ocenił, iż stawia się ona "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach". "Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra" - podkreślił Macron na wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Warnie

 

Jak podkreślono w komunikacie MSZ, wiceminister Magierowski na spotkaniu z chargé d’affaires Francji podkreślił, "że Polska, podobnie jak Francja, jest równoprawnym członkiem UE, posiadającym takie same prawa jak inne państwa członkowskie, z których będzie korzystała dla dobra kraju i swoich obywateli".

 

"Zwrócił też uwagę, że dla Polski poszanowanie takich wartości jak demokracja, wolność, mają nadrzędne znaczenie" - czytamy.

 

Magierowski zapowiedział podczas spotkania, "że Polska będzie nadal aktywnie uczestniczyła w kształtowaniu przyszłości UE, zgodnie z zasadami jedności, spójności i solidarności". "W tym kontekście rząd RP sprzeciwia się wszelkim działaniom, które mogą prowadzić do podziałów i osłabienia UE" - podkreślił cytowany w komunikacie wiceszef MSZ.

 

Odnosząc się do kwestii delegowania pracowników przypomniał podczas spotkania stanowisko Polski i państw Europy Środkowo-Wschodniej ws. obrony zasad wspólnego rynku. "Polska wspierając wszelkie działania na rzecz pogłębienia rynku wewnętrznego i wzmacniania konkurencyjności całej UE, wyraża sprzeciw wobec jakichkolwiek barier stanowiących przeszkodę dla swobody przepływu osób, usług i kapitału" - mówił wiceminister.

 

Magierowski "wyraził oczekiwanie, że Francja odrzuci język podziałów i rozbijania jedności UE, wyrażając gotowość do współpracy służącej interesom wszystkich państw członkowskich".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.83

Liczba głosów:

94

 

 

Komentarze użytkowników (8)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 15:35:00 | 2017-08-26
Koleżanka z Francji napisała mi, że tam wykorzystują słowa premier Szydło przeciw Macronowi tak jak u nas opozycja totalna słowa Macrona przeciw Prawu i Sprawiedliwości

:-)))

Oceń 11 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 13:21:11 | 2017-08-26
Najwyraźniej nasz rząd wyznaje zasadę "Szukaj vel twórz wrogów blisko, a przyjaciól daleko"Dość ryzykowna to taktyka.

Oceń 2 19 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

JW53 02:31:54 | 2017-08-26
Druga prędkość, ta francuska nabiera rozpędu. Rządź i dziel. Trzeba się czymś wykazać, kiedy w polityce wewnętrznej cieniutko. Pogarda dla innych członków UE i nowy neokolonializm. Poróżnić, a nuż coś się ugra. Z drugiej strony brak doświadczenia politycznego i przydałoby sie trochę powściągliwości, ale to nie przystoi masonowi. My (masoni) światem rządzimy. Lekarstwem zdecydowany odpór i tak trzymać.
  

Oceń 26 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 23:29:27 | 2017-08-25
Jak widać rośnie grono naszych sojuszników w Europie!

Oceń 5 34 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 23:28:42 | 2017-08-25
Ciekawe kto go nauczył (czy wogóle umie)jeść widelcem!

Oceń 3 28 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 22:36:41 | 2017-08-25
Z drugiej strony to  nie rozumiem. Jak Kaczyński rozkazał zerwać negocjacje w sprawie Caracalli, to od elity dochodziły dumne piania, że Francuzami nie ma się co przejmować. To teraz zmienili już zdanie i doszli do wniosku, że jednak jest się czym przejmować ?

Oceń 5 51 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 22:33:52 | 2017-08-25
Zdaje się, że po blisko dwóch latach polityki "powstawania z kolan" rząd Kaczyńskiego poza szczekaniem niewiele może zrobić. Może powinni się zwrócić do prezydenta Trumpa o pomoc ? W Europie żadnych sojuszników już nie mają, skutecznie wszystkich odstręczyli. Pytanie tylko, czy prezydent Trump jeszcze coś pamięta z tego przemówienia, które wygłosił z telebimu 6 lipca na tle Pomnika Powstania Warszawskieg ?

Oceń 5 53 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR . 23:08:35 | 2017-08-25
Macron prowadzi atak na Polaków (szowinizm w czystej postaci).

Abp Nossol przestrzega przed takimi typami!

ps. oczywiście znajdą się tacy w Polsce którzy poprą ten atak. Będą drwić o wstawaniu z kolan itd., ale... jestem pewien, że będą w mniejszości, bo to atak na interesy ogółu Polaków bez względu na poglądy.

Oceń 56 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?