Tillerson: USA wciąż są otwarte na ewentualny dialog z Koreą Północną

(fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył we wtorek, że jego kraj wciąż jest otwarty na dialog z Pjongjangiem.

 

Wcześniej podano, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un na razie nie podejmie decyzji o odpaleniu rakiet w pobliże należącej do USA wyspy Guam.

 
"Wciąż jesteśmy zainteresowani poszukiwaniem drogi do dialogu, ale to zależy od niego" - powiedział Tillerson, mówiąc o Kim Dzong Unie.
 
Wcześniej we wtorek oficjalna północnokoreańska agencja KCNA poinformowała, że Kim otrzymał raport armii na temat planów odpalenia rakiet w pobliże Guam i oświadczył, że będzie obserwował działania USA nieco dłużej, zanim podejmie decyzję w tej sprawie.
 
Według relacji KCNA Kim powiedział, że jeśli "USA chcą obniżyć napięcie na Półwyspie Koreańskim i zapobiec niebezpiecznemu starciu militarnemu", powinny "pierwsze podjąć właściwą decyzję i wykazać ją poprzez swoje działania". Oświadczył też, że jeśli USA będą kontynuować "wyjątkowo niebezpieczne" działania na Półwyspie Koreańskim, podejmie decyzję o odpaleniu rakiet.
 
"Na razie nie mam odpowiedzi na jego decyzje" - krótko skomentował te słowa szef amerykańskiej dyplomacji, pytany o Kim Dzon Una podczas konferencji prasowej, na której prezentowano raport dotyczący wolności religijnej na świecie.
 
Już w poniedziałek Tillerson, wspólnie z amerykańskim ministrem obrony Jimem Mattisem, w artykule opublikowanym w gazecie "Wall Street Journal" zapowiadał, że amerykańska administracja jest gotowa na negocjacje z Pjongjangiem, ale pod warunkiem, że Korea Północna zrezygnuje ze swoich ambicji nuklearnych.
 
W ub. tygodniu siły strategiczne Korei Północnej zapowiedziały zakończenie do połowy sierpnia prac nad planem odpalenia czterech rakiet średniego zasięgu w pobliże wyspy Guam. W piątek prezydent USA Donald Trump oświadczył na Twitterze, że amerykańskie siły zbrojne "są gotowe do strzału", i ostrzegł koreańskiego dyktatora, że nie "ujdą mu na sucho jego pogróżki", a jeśli jeszcze raz pogrozi Ameryce, "bardzo szybko dostanie za swoje".
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook