Iran: parlament za zwiększeniem środków na program rakietowy

(fot. Kanisorn Pringthongfoo / shutterstock.com)

Parlament w Iranie w niedzielnym głosowaniu poparł projekt ustawy zwiększającej środki na irański program rakietowy i elitarne jednostki Strażników Rewolucji w odpowiedzi na najnowsze sankcje nałożone na Iran przez USA - poinformowały państwowe media.

 
Projekt ustawy o "przeciwdziałaniu terrorystycznym i awanturniczym działaniom Stanów Zjednoczonych" został przyjęty zdecydowaną większością głosów, przy okrzykach "Śmierć Ameryce!" wznoszonych przez niektórych deputowanych - przekazał nadawca IRIB.
 
Dokument ten przewiduje, że irański rząd i siły zbrojne opracują strategię przeciwdziałania naruszeniom praw człowieka na świecie przez USA oraz zapewnią wsparcie irańskim instytucjom i obywatelom, którzy ucierpieli na skutek amerykańskich sankcji.
 
Ponadto równowartość 260 mln dolarów miałaby zostać przeznaczona na irański program pocisków balistycznych oraz na siły specjalne Armii Strażników Rewolucji Islamskiej - brygadę al-Kuds, która uczestniczy w walkach w Iraku i Syrii.
 
Wiceminister spraw zagranicznych Abbas Arakczi powiedział deputowanym, że rząd popiera projekt ustawy oraz że jest on "pomyślany tak, by nie naruszał postanowień porozumienia atomowego (podpisanego w 2015 roku przez Iran i sześć światowych mocarstw) i nie dawał pretekstów naszym przeciwnikom" - podała irańska agencja prasowa IRNA.
 
Zanim stanie się obowiązującym prawem, projekt ustawy musi jeszcze zostać poddany pod drugie głosowanie w parlamencie, a następnie przedłożony do ostatecznego zatwierdzenia Islamskiej Radzie Strażników Konstytucji.
 
Na początku sierpnia USA nałożyły nowe sankcje na Iran w związku z rozwijanym przez ten kraj programem rakietowym. Władze w Teheranie twierdzą, że nie prowadzi prac nad pociskami balistycznymi zdolnymi przenosić ładunki atomowe, czego zakazuje im rezolucja ONZ i co zarzucają im USA.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook