Al-Dżazira krytykuje zapowiedź Izraela zamknięcia oddziału tej telewizji

(fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI)

Al-Dżazira skrytykowała w poniedziałek zapowiedź władz Izraela dotyczącą zamknięcia miejscowego oddziału tej katarskiej telewizji, nazywając ją "niedemokratyczną". Telewizja poinformowała, że podejmie kroki prawne.

 

Al-Dżazira przypomniała, że Izrael twierdzi, iż jest "jednym demokratycznym państwem na Bliskim Wschodzie".

 

W niedzielę izraelski minister współpracy regionalnej Ajjub Kara poinformował, że Izrael planuje zamknąć oddział Al-Dżaziry w Jerozolimie i odebrać dziennikarzom tej stacji akredytacje. Kara oskarżył katarską telewizję o "wspieranie terroryzmu".

 

Na początku czerwca cztery kraje arabskie - Arabia Saudyjska, Egipt, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie - zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem, oskarżając go m.in. o wspieranie terroryzmu, i wprowadziły blokadę morską, powietrzną i lądową emiratu. 23 czerwca przedstawiły listę żądań wobec Kataru, domagając się m.in. zamknięcia Al-Dżaziry, rozluźnienia relacji z Iranem i zamknięcia tureckiej bazy wojskowej w Katarze. Ad-Dauha uznała te żądania za "niedorzeczne".

 

Odbiór Al-Dżaziry został zablokowany w Arabii Saudyjskiej, ZEA, Egipcie i Bahrajnie.

 

Izraelskie władze od dawna oskarżały Al-Dżazirę o antyizraelskie uprzedzenia. Minister obrony Awigdor Lieberman porównał programy Al-Dżaziry do "propagandy w stylu nazistowskich Niemiec". Szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu pod koniec lipca zapowiedział, że uczyni wszystko, by zdelegalizować działalność tej stacji w Izraelu.

Według agencji Reutera aktualnie w Izraelu pracuje ok. 30 dziennikarzy Al-Dżaziry.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?