Irak: władze informują o powrocie do Mosulu 253 tys. uchodźców

(fot. PAP/EPA/STR)

Iracki minister ds. migracji Dżasem Mohammed al-Dżaf poinformował, że 253 tys. mieszkańców Mosulu wróciło już do domu. Uciekli oni z miasta w trakcie walk armii irackiej z Państwem Islamskim, zakończonych 10 lipca. Słowa ministra cytuje serwis Iraqinews.com.

 

W zeszłym tygodniu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) informowała o ok. 839 tys. uchodźców wewnętrznych z Mosulu (ok. 140 tys. rodzin).

 

Mosul to drugie co do wielkości miasto w Iraku. Liczbę jego mieszkańców oceniano w 2014 r. na ok. 2 mln osób. W czerwcu 2014 r. zdobyte zostało przez Państwo Islamskie (IS).

 

Wówczas opuściło swe domy około pół miliona mosulczyków. W sumie ponad milion osób opuściło miasto.

 

Zgodnie z informacjami IOM w Iraku pozostaje wciąż niemal 3,3 mln uchodźców wewnętrznych na skutek konfliktu z IS.

 

Jednocześnie ponad 2 mln Irakijczyków, którzy opuścili miejsce zamieszkania od rozpoczęcia walk z IS, wróciło już do domu. Wysiedlenia i powroty następowały równolegle w różnych częściach Iraku w miarę przesuwania się linii frontu. Bitwa o Mosul trwała od początku listopada 2016 r. do 10 lipca 2017 r.

 

W styczniu 2017 r. armia iracka wyparła terrorystów ze wschodniej części miasta, która została znacznie mniej zniszczona niż jego zachodnia część. Znajdujący się we wschodniej części Mosulu uniwersytet wznowi działalność w nadchodzącym roku akademickim. W Mosulu, zwłaszcza w jego zachodniej części, wciąż dochodzi jednak do ataków ze strony ukrytych komórek IS. Siły irackie przygotowują się również do wyparcia terrorystów z pobliskiego miasta Tel Afar. W rękach IS pozostaje też wciąż zachodnia część prowincji Anbar oraz dystrykt Hawidża w prowincji Kirkuk.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook