Szef dyplomacji brazylijskiej: Wenezuela będzie skazana na "bezprawie"

(fot. PAP/EPA/Mario Guzman)

Szef brazylijskiego MSZ Aloysio Nunes wypowiadając się w niedzielę na temat odbywających się w Wenezueli wyborów do Konstytuanty wyraził obawę, że kraj ten znajdzie się w sytuacji "próżni prawnej" wskutek równoczesnego funkcjonowania "dwóch porządków prawnych".

 

Minister Nunes w artykule na łamach brazylijskiego dziennika "Folha de Sao Paulo" wyraził przekonanie, że powołanie Narodowego Zgromadzenia Konstytucyjnego w wyniku zbojkotowanego przez opozycję głosowania świadczy o tym, że wenezuelski prezydent Nicolas Maduro szuka sposobu, jak stać się "nieusuwalnym prezydentem".

 

Konstytuanta wybrana na czas niekreślony ma zająć się gruntownym zreformowaniem prawa, poczynając od konstytucji poprzez sposób wybierania i funkcjonowania Zgromadzenia Narodowego (parlamentu), który obecnie jest w praktyce całkowicie zmarginalizowany przez prezydenta i jego rząd, tylko dlatego, że ogromną przewagę ma w nim opozycja.

 

Według szefa brazylijskiego MSZ, "nadszedł czas, aby przestać tolerować arbitralną politykę prowadzoną w Wenezueli".

 

W przekonaniu ministra Nunesa wybory przeprowadzone w sąsiednim kraju bez udziału opozycji i jej przywódców, ponieważ zostali uwięzieni bądź zmarginalizowani w celu zapewnienia zwycięstwa "kandydatom reżimu", przypominają czasy "faszystowskiego korporacjonizmu modnego na świecie w latach trzydziestych ubiegłego wieku".

 

Nunes przypomniał, że przecież "manewr" ze zwołaniem wyborów do Konstytuanty Wenezuelczycy odrzucili już w plebiscycie z 16 lipca zwołanym przez Zgromadzenie Narodowe, parlament wybrany legalnie w grudniu 2015 roku zgodnie z obowiązującą konstytucją, którą twórca "rewolucji boliwariańskiej" w Wenezueli, zmarły prezydent Hugo Chavez, uznał za "modelową".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

2

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?