Niemcy: pięć i pół roku więzienia dla islamisty wspierającego dżihad

(fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)

Niemiecki islamista Sven Lau został skazany w środę na pięć lat i sześć miesięcy więzienia za wspieranie dżihadu w Syrii. 36-letni były strażak z Moenchengladbach tworzył struktury organizacyjne radykalnego odłamu islamu, salafizmu, na terytorium Niemiec.

 

Sąd w Duesseldorfie przychylił się do argumentacji prokuratury, która oskarżyła Laua o wspieranie milicji terrorystycznej Jamwa dążącej do utworzenia kalifatu. Część bojowników tej grupy przyłączyła się do Państwa Islamskiego.

 

Lau pośredniczył w rekrutowaniu w Niemczech ochotników do udziału w dżihadzie w Syrii. Zapewnił też trzy noktowizory przeznaczone dla islamistów. Sąd uznał go ponadto za winnego utworzenia organizacji salafitów w Niemczech i kierowania nią.

 

Lau należał do inicjatorów "policji szariatowej" - patroli działających w Wuppertalu, które w 2014 roku starały się wymuszać na młodzieży pochodzenia arabskiego zachowanie zgodne z nakazami Koranu.

 

W internecie dostępne są nagrania z 2013 roku, na których Lau w Syrii pozuje na czołgu z kałasznikowem w ręce. Islamista twierdził, że przebywał tam z misją humanitarną.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?