Poroszenko: odzyskamy władzę nad Donbasem

(fot. shutterstock.com)

Po proklamowaniu we wtorek przez szefa tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenkę nowego "państwa" o nazwie Małorosja prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapowiedział, że tereny zajęte przez separatystów wrócą pod zwierzchnictwo Ukrainy.

 

Prezydent Ukrainy podkreślił brak perspektyw projektu "Noworosja" (tak miało się nazywać państwo, które już w 2014 roku chcieli proklamować separatyści). Zapewnił, że regiony obwodów donieckiego i ługańskiego, będące pod kontrolą separatystów, jak i Krym, zaanektowany w 2014 roku przez Rosję, będą zwrócone pod zwierzchnictwo Ukrainy - poinformował rzecznik prezydenta Swiatosław Cehołko.

 

Separatyści oznajmili, że proklamują nowe państwo - Małorosję >>

 

Przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej ds. Donbasu, były premier Jewhen Marczuk stwierdził, że wtorkowe oświadczenie przywódcy separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandra Zacharczenki o utworzeniu "Małorosji" może sparaliżować negocjacje ws. uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. "Ta deklaracja może całkowicie zablokować proces negocjacyjny" - powiedział we wtorek w wywiadzie dla kanału 112 Ukraina. "Została ona (deklaracja - PAP) złożona przed jutrzejszym posiedzeniem w Mińsku i może tak być, że nie będzie na nim o czym rozmawiać" - dodał.

 

Z kolei generał Wiktor Mużenko, szef sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych, napisał we wtorek na Facebooku: "Chore fantazje rosyjskich marionetek zawsze znikają jak złudzenie". Dodał też, że "naród ukraiński pogrzebał +noworo$$ję, pochowa i małoro$$ję" (pisownia oryginalna - PAP).

 

Ukraina oczekuje reakcji ze strony OBWE na wydaną przez Zacharczenkę deklarację. "Zwracamy się do OBWE, aby wydało oficjalne oświadczenie, (...) kiedy główny koordynator OBWE wydaje oświadczenie, to jest to zawsze uważane za obiektywną ocenę" - powiedział Marczuk.

 

Projekt utworzenia Małorosji nie był konsultowany z Ługańską Republiką Ludową, jej przedtawiciele w nim nie uczestniczyli - poinformowała służba prasowa administracji przywódcy ŁRL Ihora Płotnickiego.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook