Macron: nigdy nic nie rozdzieli Francji i USA

(fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON)

Nigdy nic nie rozdzieli Francji i Stanów Zjednoczonych - oświadczył w piątek francuski prezydent Emmanuel Macron w przemówieniu kończącym defiladę z okazji Dnia Bastylii; gościem honorowym uroczystości był przebywający w Paryżu prezydent USA Donald Trump.

 

Przemawiając podczas obchodów francuskiego święta narodowego, Macron mówił, że Francja trafiała w swojej historii na "pewnych sojuszników, przyjaciół", którzy "przybywali jej z pomocą". - Stany Zjednoczone Ameryki są jednym z nich, dlatego nic nigdy nas nie rozdzieli - dodał.

 

- Obecność dziś obok mnie pana Donalda Trumpa i jego małżonki jest oznaką przyjaźni, która trwa mimo upływu czasu - ocenił Macron. Dodał, że USA "przyszły Francji z pomocą", dziękując za wsparcie, jakiego Stany Zjednoczone udzieliły Francji w czasie I wojny światowej.

 

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bastylii upamiętniono również setną rocznicę przystąpienia USA do I wojny światowej, a w defiladzie maszerowało również 145 żołnierzy amerykańskich.

 

Z okazji uroczystości nad Polami Elizejskimi, główną aleją Paryża, przeleciały francuskie oraz amerykańskie myśliwce. W sumie na niebie ponad francuską stolicą pojawiły się 63 maszyny.

 

W czwartek przebywający z wizytą w stolicy Francji Trump spotkał się z Macronem na dwustronne rozmowy; dyskutowali m.in. o przyszłości Syrii, wzmocnieniu współpracy w sferze bezpieczeństwa w obliczu zagrożenia ze strony organizacji terrorystycznych, m.in. Państwa Islamskiego, oraz państwach takich jak Korea Północna.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.71

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook