Prezydent Dodon: chcę, by Mołdawia była jak Białoruś

(fot. Președintele Igor Dodon / youtube.com)

"Wszędzie mówiłem, że chcę, by Mołdawia była jak Białoruś" - powiedział prezydent Mołdawii Igor Dodon w białoruskiej telewizji państwowej. Mołdawski przywódca przebywa z wizytą na Białorusi; w czwartek spotka się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką.

 

"Potrzebny jest silny lider, silne podporządkowanie władzy, trzeba zrobić porządek w gospodarce i przywrócić to, co było pozytywne w czasach ZSRR. Wy potrafiliście to zachować, a u nas wszystko zostało zburzone" - powiedział Dodon w wywiadzie wyemitowanym we wtorek wieczorem.

 

Dodon chwalił politykę Łukaszenki, który na początku rządów "doprowadził do tego, że przyjęto nową konstytucję i utworzono państwo prezydenckie". "My będziemy dążyć właśnie do tego samego" - zapewnił. Jak dodał, "po następnych wyborach parlamentarnych zdobędziemy większość i można będzie zrobić kolejny krok, wzmocnić władzę prezydencką". Wówczas, jak zapewnił, "wszystko zadziała, nie będzie anarchii, bo to nie jest demokracja, a anarchia".

 

Obecnie nie kryjący swych prorosyjskich sympatii Dodon musi dzielić się władzą z proeuropejskim rządem, z którym różni się wizją dalszego rozwoju Mołdawii. Prezydent chciałby bliższych kontaktów z Rosją, Eurazjatycką Unią Gospodarczą (EUG) i jest kategorycznie przeciwny jakimkolwiek deklaracjom na temat dążenia Mołdawii do członkostwa w NATO. Zapowiadał również, że po zaplanowanych na 2018 rok wyborach parlamentarnych rozpisze referendum o wypowiedzeniu umowy stowarzyszeniowej z UE, którą Mołdawia podpisała trzy lata temu.

 

Od wiosny Mołdawia ma status obserwatora w EUG. Członkostwo w tej organizacji, do której należą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Armenia, byłoby, zdaniem Dodona, zbawienne dla gospodarki Mołdawii. "Przyszłość w sensie gospodarczym gwarantuje Mołdawii tylko otwarcie rynków EUG.

 

Jeśli uda nam się przebić na te rynki, to nasza gospodarka rozkwitnie" - oświadczył. Wyraził również nadzieję, że w "stosownym momencie" decyzję o przystąpieniu do EUG podejmie w referendum naród mołdawski.

 

W czwartek w Witebsku odbędzie się spotkanie Igora Dodona z Alaksandrem Łukaszenką.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?