MSZ Iranu: porozumienie o rozejmie powinno obejmować całą Syrię

(fot. fpolat69 / Shutterstock.com)

MSZ Iranu oświadczyło w poniedziałek, że jego zdaniem amerykańsko-rosyjskie porozumienie o rozejmie w południowo-zachodniej Syrii powinno zostać rozszerzone na całe syryjskie terytorium.

 

- Porozumienie o zawieszeniu broni może być owocne, jeśli zostanie rozszerzone na całą Syrię i będzie obejmowało wszystkie obszary, o których dyskutowaliśmy w Astanie podczas rozmów na temat deeskalacji konfliktu" syryjskiego - powiedział rzecznik irańskiego resortu dyplomacji Bahram Kasemi, cytowany przez agencję Tasnim.

 

- Iran chce, by Syria była suwerenna i bezpieczna, więc rozejm nie może ograniczać się do pewnego obszaru (...) Żadne porozumienie nie zakończy się sukcesem, jeśli nie będą brane pod uwagę realia na miejscu - dodał rzecznik.

 

Zawieszenie broni na południowym zachodzie Syrii zaczęło obowiązywać w niedzielę w południe lokalnego czasu (o godz. 11 w Polsce). W piątek porozumienie w sprawie rozejmu i deeskalacji konfliktu syryjskiego ogłosiły Stany Zjednoczone i Rosja.

 

Rozejm ma obowiązać w prowincjach Dara, Kunejtra i As-Suwajda. Jego celem jest uspokojenie Izraela i Jordanii, które obawiają się obecności przy ich granicach sił wspieranych przez Iran i współpracujących z władzami w Damaszku. Rozejm nie dotyczy bojowników dżihadystycznego Państwa Islamskiego (IS).

 

Sprawa rozejmu w Syrii była przedmiotem rozmów prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Rosji Władimira Putina, jakie odbywały się w piątek w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu.

 

Amerykanie konsultowali pomysł porozumienia rozejmowego w Syrii przede wszystkim z Rosją, ale też z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, niemiecką kanclerz Angelą Merkel i brytyjską premier Theresą May.

 

W czasie trwającego w Syrii od sześciu lat konfliktu żadne zawieszenie broni nie utrzymało się przez dłuższy okres.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook