Tusk: Europa długo czekała na poparcie Trumpa

(fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Europa długo czekała na potwierdzenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa poparcia dla więzi transatlantyckich i przyjmuje jego deklarację z radością, ale czas pokaże, czy to początek nowej strategii - powiedział w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

- Wczoraj (w czwartek - PAP) usłyszałem w Warszawie zaskakujące dyplomatyczne słowa amerykańskiego prezydenta o społeczności transatlantyckiej, o współpracy między Stanami Zjednoczonymi i Europą, o naszej wspólnej tradycji i cywilizacji, a także o gotowości do strzeżenia i obrony całej społeczności Zachodu - powiedział Tusk przed rozpoczęciem szczytu G20 w Hamburgu.

 

- Długo czekaliśmy, by usłyszeć te słowa od prezydenta Trumpa, ale pytanie brzmi, czy to był jednorazowy incydent czy też nowa strategia. Prezydent Trump powiedział wczoraj w Warszawie, że mówić jest łatwo, ale liczą się czyny, a pierwszym sprawdzianem będzie nasze spotkanie tu, w Hamburgu - dodał Tusk.

 

Przemawiając w czwartek na placu Krasińskich w Warszawie, prezydent USA mówił, że "silna Europa to błogosławieństwo dla Zachodu i dla całego świata", a 100 lat po przystąpieniu USA do pierwszej wojny światowej więź transatlantycka między Stanami Zjednoczonymi a Europą jest tak silna, jak dawniej, a "być może na wiele sposobów nawet silniejsza".

 

- Zwracając się do tych, którzy krytykują nasze stanowisko, chcę tylko powiedzieć, że USA zademonstrowały nie tylko poprzez słowa, ale też poprzez działania, że stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego) dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej - oświadczył. - Łatwo mówić, ale liczą się czyny i dla naszej własnej ochrony (...) Europa musi robić więcej. Europa musi zademonstrować, że wierzy w swoją przyszłość inwestując pieniądze, aby tę przyszłość zagwarantować (...) - dodał Trump.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.22

Liczba głosów:

32

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook