Iran potępia próbę zamachu w Mekce, gotów współpracować

(fot. PAP / EPA / ABEDIN TAHERKENAREH)

Iran potępił w sobotę udaremniony zamach wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim Meczecie w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Mimo napiętych stosunków władze w Teheranie zapewniły Rijad, że są gotowe z nimi współpracować w celu zwalczania terrorystów.

 

W piątek saudyjska policja udaremniła atak w Mekce, świętym mieście islamu, który stanowi cel pielgrzymek muzułmanów z całego świata. Mężczyzna, który planował atak, wysadził się w powietrze, gdy siły bezpieczeństwa okrążyły trzypiętrowy dom, w którym przebywał. Budynek częściowo się zawalił i rannych zostało 11 osób, w tym sześciu pielgrzymów i pięciu policjantów.

 

Te działania pokazują po raz kolejny, że problem "nieokiełznanego terroryzmu" dotyczy całego świata, zwłaszcza regionów zamieszkanych przez muzułmanów - oświadczył rzecznik irańskiego MSZ Bahram Ghassemi.

 

Dodał, że terroryści mogą uderzyć nawet "w najbardziej święte miejsce islamu na świecie".

 

Iran "zawsze potępiał wszelkie formy terroryzmu" i "zawsze mówił, że jest gotów pomagać i współpracować z innymi krajami, by zwalczać przestępców, dealerów śmierci i podżegających do nienawiści ignorantów" - podkreślił rzecznik.

 

Od stycznia 2016 roku szyicki Iran i sunnicka Arabia Saudyjska nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Relacje między krajami pogorszyły się jeszcze bardziej po zamachach z 7 czerwca w Teheranie, w których śmierć poniosło 17 osób.

 

Były to pierwsze ataki w Iranie, do których przyznali się dżihadyści z Państwa Islamskiego.

 

Irańska Gwardia Rewolucyjna oskarżyła Rijad, że był zamieszany w ten atak, a rząd w Teheranie zarzucił swemu saudyjskiemu rywalowi, że wspiera grupy dżihadystyczne działające w Iranie.

 

W ostatnim czasie dochodzi także do incydentów w Zatoce Perskiej. Iran oskarża saudyjską straż przybrzeżną, że otworzyła ogień do irańskich statków rybackich i zabiła jednego z rybaków. Rijad twierdzi, że chodziło o statki z członkami Gwardii Rewolucyjnej, z których trzech zostało zatrzymanych.

 

Wielki Meczet w Mekce to największy meczet świata. Jego centralnym punktem jest sanktuarium Al-Kaba, najświętsze miejsce islamu, w kierunku którego wierni z całego świata zwracają się podczas modlitwy. Pobożny muzułmanin powinien raz w życiu odbyć do sanktuarium pielgrzymkę, która jest jednym z tzw. pięciu filarów islamu.

 

Wspomóż Nas
Tagi: mekka, zamach, iran

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook