Tusk pozytywnie o współpracy Polski i V4 z Macronem

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Współpraca Polski i innych państw Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem była podczas szczytu UE nadzwyczaj produktywna i bez zbędnych emocji - mówił w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

- Jeśli chodzi o współpracę dziś na sali pomiędzy prezydentem Macronem i innymi liderami, Grupą Wyszehradzką, polską delegacją, to muszę powiedzieć, że była nadzwyczaj produktywna i bez żadnych zbędnych emocji - powiedział polskim dziennikarzom w Brukseli Tusk.

 

Jego słowa to nawiązanie do prasowego wywiadu szefa francuskiego państwa, w którym zarzucił on przywódcom krajów Europy Wschodniej "cyniczne podejście" do UE i zdradę Europy. - Europa nie jest supermarketem, Europa jest wspólnotą losów! Sama siebie osłabia, gdy godzi się na to, by odrzucano jej zasady - mówił Macron.

 

Sprawa wywołała duże emocje, bo rozmowa ukazała się w dniu szczytu UE, na kilkadziesiąt godzin przed spotkaniem francuskiego przywódcy z Grupą Wyszehradzką.

 

Tusk podkreślał, że niezależnie od tego, co kto mówi w gazetach i w wywiadach, to jeśli chodzi o samą pracę podczas Rady Europejskiej, jest mile zaskoczony.

 

- Uzyskaliśmy bardzo szybko, w trudnych sprawach wspólne zdanie i niezłe efekty, bo mamy wspólne konkluzje bez ryzyka, bez blokowania, bez sporów i kłótni - zaznaczył. Dodał, że jego zadaniem jako szefa Rady Europejskiej jest łagodzenie konfliktów czy różnic zdań pomiędzy liderami w sprawach zasadniczych.

 

Premier Beata Szydło relacjonowała, że po spotkaniu z prezydentem Francji miała wrażenie, że zależy mu na dobrych relacjach z Polską. Wiceszef MSZ Konrad Szymański podkreślał z kolei, że Polska liczy że dialog polityczny między Francją a Europą Środkową będzie się odbywał w sposób bardziej uporządkowany, bez stereotypów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.33

Liczba głosów:

39

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR . 18:03:48 | 2017-06-23
Wygląda na to, że dla Macrona Polak pełni dziś taką funkcję jak Żyd w latach 30-tych w Niemczech: wszystkiemu jest winien.

Oceń 18 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook