Tusk optymistycznie o sytuacji w Unii Europejskiej

(fot. PAP / EPA / STEPHANIE LECOCQ)

Sprawy w UE idą w dobrym kierunku - powiedział w czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk starając się zbudować pozytywną atmosferę przed rozpoczynającym się po południu unijnym szczytem. Jak podkreślał, może sobie wyobrazić odwrócenie Brexitu.

 

"To 80. Rada Europejska w jakiej uczestniczę jako premier lub jako szef Rady Europejskiej, ale nigdy wcześniej nie miałem takiego mocnego przekonania, że sprawy idą w lepszym kierunku" - powiedział Tusk.

 

Jak podkreślił, trzeba być niezwykle ostrożnym z optymizmem, ale są dobre powody, żeby o nim mówić. Wśród nich wymienił sytuację gospodarczą w każdym krajów unijnych, spadające bezrobocie, najwyższą liczbę zatrudnionych w historii, porozumienie finansowe z Grecją, proeuropejskie nastawienie Europejczyków, przegrane antyeuropejskich partii i zwycięstwa liderów, którzy są za UE od Bułgarii i Austrii przez Holandię po Francję.

 

"Udało nam się zachować polityczną jedność UE w obliczu wielu zagrożeń i wyzwań. Moje rozmowy dziś z prezydentem (Ukrainy Petrem) Poroszenką są kolejnym dowodem, tego, co słyszałem od wszystkich moich rozmówców w ostatnich tygodniach (...), że pomimo Brexitu UE pozostaje (dla nich) najważniejszym partnerem" - oświadczył szef Rady Europejskiej.

 

Jak ocenił, pomimo ponurych przewidywań, Europa znowu staje się stabilnym, pozytywnym punktem odniesienia dla całego świata.

 

"Jednakże nie możemy być zadowoleni, czy naiwni. Musimy udowodnić ludziom, że jesteśmy w stanie przywrócić kontrolę nad wydarzeniami, które nas przytłaczają, czy czasem przerażają.

 

W zeszłym roku zgodziliśmy się, że UE będzie chroniła swoich obywateli przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa, zwłaszcza terroryzmem, nielegalną migracją i niekontrolowaną globalizacją. Musimy kontynuować dotrzymywanie obietnic" - podkreślił Tusk.

 

Jak tłumaczył, z tego powodu podczas rozpoczynającej się Rady Europejskiej będzie proponował, aby UE poszła do przodu w tych trzech obszarach. Głównym punktem szczytu ma być polityczna decyzja o konieczności uruchomienia stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (Permanent Structured Cooperation - PESCO).

 

Szef Rady Europejskiej nawiązując do rozpoczętych w poniedziałek negocjacji w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii mówił, że to bardzo trudny proces, do którego UE jest bardzo dobrze przygotowana. Zwrócił uwagę, że pojawiają się różne zapowiedzi finału tych rozmów: twardy Brexit, miękki Brexit czy nawet brak porozumienia.

 

Jak mówił, niektórzy jego brytyjscy przyjaciele pytają go, czy można odwrócić Brexit i czy może sobie wyobrazić, że Wielka Brytania zostanie częścią UE. "Powiedziałem im, że tak naprawdę UE została zbudowana na marzeniach, które wydawały się niemożliwe do osiągnięcia. Więc kto wie" - powiedział Tusk.

 

Cytując fragment utworu Johna Lennona z 1971 roku "Imagine" oświadczył: "Możecie powiedzieć, że jestem marzycielem, ale nie jedynym (you may say i'm a dreamer but i'm not the only one)".

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.5

Liczba głosów:

52

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Beniamin 21:03:03 | 2017-06-22
Zastanawiam się nad jednym, dlaczego przy takich antyunijnych nastrojach rządzących i ich polpleczników co także widać tutaj rząd ratując naród nie ogłosi referendum w sprawie wyjścia Polski z UE? PO co tkwić w tak antypolskiej instytucji? To zbrodnia!

Oceń 8 22 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 17:19:52 | 2017-06-22
Lipa.

Oceń 24 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

CzarnySzymon 13:37:16 | 2017-06-22
"...Doonald maarzy, żeby było miiłoo,
Doonald maarzy, żeby się spełniiło..."
:D

Oceń 25 4 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook