O decyzji Trumpa ws. Kuby: powrót do zimnowojennej retoryki

(fot. EPA/MICHAEL REYNOLDS)

MSZ Rosji skrytykowało w niedzielę decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu części ograniczeń w relacjach z Kubą. Decyzja ta jest godna ubolewania i stanowi "powrót do zapomnianej retoryki z czasów zimnej wojny" - ocenił rosyjski resort dyplomacji.

 

"Jest jasne, że antykubańska retoryka się nadal przydaje, co może wywołać tylko ubolewanie" - oceniło rosyjskie ministerstwo w wydanym oświadczeniu.

 

Podjęta przez prezydenta USA decyzja o wstrzymaniu odwilży w stosunkach amerykańsko-kubańskich, to "powrót do zapomnianej już retoryki z czasów zimnej wojny" - podkreślono.

 

W piątek Trump zarządził przywrócenie niektórych ograniczeń turystycznych i gospodarczych, zniesionych w czasie odwilży w dwustronnych relacjach za rządów Baracka Obamy. Trump ocenił, że USA poszły na zbyt wiele ustępstw wobec Hawany. Celem wznowienia restrykcji jest ukrócenie przepływów finansowych z USA do kubańskiego wojska i służb bezpieczeństwa, a tym samym wywarcie presji na tamtejszy rząd.

 

Rosja utrzymuje bliskie relacje z Kubą, a w marcu podpisała z tamtejszymi władzami pierwszy od ponad 10 lat kontrakt na dostawy ropy naftowej na wyspę.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.33

Liczba głosów:

12

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook