Niger: na pustyni znaleziono ciała 44 migrantów

(fot. By Dan Lundberg (Flickr) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons)

Ciała co najmniej 44 migrantów, w tym niemowląt, znaleziono na pustyni w pobliżu miasta Agadez, na północy Nigru. Migranci próbowali dotrzeć do sąsiedniej Libii, a stamtąd najpewniej do Europy - poinformowały w czwartek lokalne władze.

 

"Liczba zmarłych na pustyni migrantów na razie wynosi 44" - powiedział burmistrz Agadez, Rhissa Feltou, nie wyjaśniając, w jakich okolicznościach doszło do tragedii.

Taką samą liczbę podaje Czerwony Krzyż. Jego ekipa jest w terenie i zbiera tam szczegółowe informacje.

 

Według źródła w organizacji humanitarnej "ci migranci z Afryki Subsaharyjskiej zmarli z pragnienia, gdyż ich pojazd się zepsuł".

 

Papież: młodzi imigranci czekają na miłosierdzie! >>

 

Agadez jest punktem przerzutowym migrantów, którzy z pomocą handlarzy ludźmi próbują dotrzeć do Europy. Aby walczyć z handlem ludźmi, władze w Niamey w 2015 roku przyjęły surowe przepisy, zgodnie z którymi za przestępstwa tego typu grozi do 30 lat więzienia.

 

Zmiany te przyniosły pozytywne rezultaty. Jednak na początku maja na pustyni w Nigrze znaleziono ciała ośmiu nigeryjskich migrantów, w tym pięciorga dzieci. Migranci próbowali dotrzeć do sąsiedniej Algierii.

 

W połowie maja armia uratowała na północy Nigru ok. 40 migrantów z Afryki Zachodniej, porzuconych przez przemytników w drodze do Europy, przez Libię. Byli to obywatele Gambii, Nigerii, Gwinei, Senegalu i Nigru.

 

 

Mapa środkowej Afryki. W środki znajduje się Niger i miasto Agadez, skąd wyruszają migranci:

 

(fot. Peter Fitzgerald, amendments by LtPowers and Burmesedays

French translation by Joelf [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)

 

Włochy i Niemcy wezwały ostatnio do uruchomienia na granicy Nigru i Libii unijnej misji, by walczyć z nielegalną migracją do Europy - wynika z listu wysłanego do Komisji Europejskiej.

 

Od początku stycznia do połowy kwietnia do Włoch drogą morską dotarło 42,5 tys. ludzi, a 97 proc. z nich wyruszyło z Libii - napisano w liście.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?