Tatarzy krymscy apelują o pomoc ws. zakończenia okupacji Krymu

(fot. shutterstock.com)

Tatarzy krymscy rozpoczęli w poniedziałek zbiórkę podpisów pod apelem do struktur międzynarodowych o podjęcie działań, mających na celu zakończenie okupacji Krymu przez Rosję i ochronę obywateli Ukrainy, w tym Tatarów krymskich, na terytorium półwyspu.

 

Poinformowały o tym ukraińskie media.

 

- Żądamy, aby ONZ, Parlament Europejski, Rada Europy i OBWE podjęły działania mające na celu bezzwłoczne zaprzestanie okupacji Krymu przez Federację Rosyjską, natychmiastowe uwolnienie przez nią więźniów politycznych, całkowite wyprowadzenie rosyjskich wojsk z Półwyspu Krymskiego i przywrócenie terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy (...) - napisano w apelu.

 

Przywódca krymskich Tatarów Refat Czubarow powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Kijowie, że dokument zawiera także wezwanie do rozpoczęcia prac nad utworzeniem międzynarodowego trybunału ds. przestępstw dokonanych przez Federację Rosyjską wobec ukraińskich obywateli, w szczególności wobec narodu krymskotatarskiego.

 

Czubarow podkreślił, że podpisy będą też zbierane przez przedstawicieli Światowego Kongresu Tatarów Krymskich m.in. w Turcji, Rumunii, Polsce, Kanadzie i USA. Do 1 grudnia Tatarzy krymscy zamierzają zebrać milion podpisów i przekazać apel do międzynarodowych struktur.

 

Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców Półwyspu Krymskiego, byli przeciwni nielegalnemu referendum, które przypieczętowało w 2014 roku aneksję Krymu przez Rosję. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook