Rosja i USA wdrożą porozumienie ws. przestrzeni powietrznej nad Syrią

(fot. shutterstock.com)

Szefowie sztabów generalnych Rosji i USA, gen. Walerij Gierasimow i gen. Joseph Dunford, którzy w sobotę rozmawiali telefonicznie, postanowili wdrożyć porozumienie ws. bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej nad Syrią - poinformował rosyjski resort obrony.

 

Porozumienie ma zapobiegać wypadkom i incydentom w przestrzeni powietrznej nad Syrią. Zostało ono podpisane w październiku 2015 roku, gdy rosyjskie lotnictwo rozpoczęło naloty na cele w Syrii; dowódcy rosyjskich i amerykańskich sił zbrojnych postanowili, że "ponownie podjęte zostaną kroki, by w pełni wprowadzić je w życie" - głosi oświadczenie rosyjskiego ministerstwa.

 

Strona rosyjska zawiesiła na początku kwietnia memorandum po amerykańskim ostrzale rakietowym syryjskiej bazy lotniczą Szajrat w prowincji Hims. Była to reakcja Waszyngtonu na atak chemiczny na opanowaną przez rebeliantów miejscowość Chan Szajchun w prowincji Idlib, o który Stany Zjednoczone oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

 

Jednak 12 kwietnia, podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że Moskwa gotowa jest wznowić memorandum ws. bezpieczeństwa lotów.

 

W Waszyngtonie w sobotę Pentagon poinformował w komunikacie, że szef połączonych sztabów USA gen. Dunford i gen. Gierasimow "rozmawiali o niedawnym porozumieniu z Astany i potwierdzili wolę unikania konfliktów w ramach operacji w Syrii". "Uzgodnili też, że będą utrzymywać regularne kontakty" - dodano w komunikacie.

 

W Astanie, stolicy Kazachstanu, zawarte zostało porozumienie w sprawie stref bezpieczeństwa w Syrii; weszło ono w życie w nocy z piątku na sobotę.

 

W rozmowach w Astanie uczestniczyły Rosja, Turcja i Iran; USA wystąpiły jedynie w charakterze obserwatora.

 

W marcu szefowie sztabów generalnych Turcji, Rosji i USA spotkali się w Antalyi na południu Turcji, by przedyskutować możliwości poprawy koordynacji działań w Syrii.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook