Syryjska pływaczka z olimpijskiej drużyny uchodźców ambasadorem ONZ

Yusra Mardini (fot. youtube.com)

Syryjska pływaczka, 19-letnia Yusra Mardini, która na igrzyskach w Rio de Janeiro startowała pod flagą olimpijską, została ambasadorem dobrej woli przy urzędzie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR).

 

W Rio de Janeiro zespół uchodźców składał się 10 sportowców: pięciorga południowosudańskich lekkoatletów, etiopskiego maratończyka, kongijskich judoków i dwojga syryjskich pływaków.

 

Kilkanaście miesięcy temu Mardini, która otrzymała azyl w Niemczech, wraz z siostrą uratowała przed zatonięciem przeciążony ponton, którym wraz z grupą uchodźców przeprawiała się z Turcji do greckiej wyspy Lesbos.

 

W 2015 roku musiała uciekać z siostrą przed syryjską wojną. Podczas pokonywania morza zepsuł się silnik łodzi, którą płynęli uchodźcy i Mardini wraz z siostrą oraz dwojgiem innych osób pchali łódź, na której pokładzie znajdowało się 20 osób. Do greckiej wyspy lesbos dotarli po 3 godzinach!

 

- O większym zaszczycie niż ten nie mogłam marzyć. Chcę zachęcać wszystkich uchodźców do kontynuowania nauki, rozwoju, aby nie stali w miejscu - powiedziała Mardini, która jest najmłodszym ambasadorem dobrej woli UNHCR.

 

Wysoki Komisarz ds Uchodźców Włoch Filippo Grandi powiedział o syryjskiej pływaczce, że jest osobą inspirującą innych ludzi.

 

- Jej historia jest niesamowita, pełna siły. Yusra to nadzieja, inspiracja, potencjał dla ponad 10 mln młodych uchodźców na całym świecie - powiedział Grandi.

 

O utworzeniu zespołu złożonego ze sportowców, którzy musieli uciekać przed wojną ze swoich ojczyzn, zadecydował MKOl w marcu 2016 r.

 

Początkowo w gronie potencjalnych uczestników igrzysk były 43 osoby, wybrane przez komitety olimpijskie krajów ich zamieszkania bądź pochodzenia. Wybór odbył się przy współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych, a poza kryteriami sportowymi decydowały również kwestie związane z ich sytuacją życiową.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.05

Liczba głosów:

21

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

fulgente 15:25:02 | 2017-04-30
Polecam ciekawy tekst o kobiecym sporcie http://salwowski.net/2016/08/20/kobiecy-sport-jest-nieporozumieniem-i-bezwstydem/

Oceń 7 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?