Francja: proces groźnej siatki dżihadystycznej

(fot. shutterstock.com)

W Paryżu rozpoczął się w czwartek proces dwudziestu młodych mężczyzn oskarżonych o przynależność do dżihadystycznej siatki przygotowującej zamachy terrorystyczne we Francji.

 

Większości z nich grozi kara 30 lat więzienia albo dożywocia.

 

Francuskie służby antyterrorystyczne rozbiły tę siatkę w 2012 roku w wyniku jednoczesnych operacji przeprowadzonych w Cannes na południu kraju, w Strasburgu na wschodzie i w Torcy na przedmieściach Paryża. Informowano wówczas, że udało się zapobiec poważnemu zamachowi na Lazurowym Wybrzeżu, za którym miał stać człowiek wracający z dżihadu w Syrii.

 

Kolejni dżihadyści zostali zatrzymani w latach 2013-14, niektórzy po powrocie z Syrii. Większość oskarżonych to przyjaciele z czasów dzieciństwa, uczęszczający do tych samych meczetów, skupieni wokół charyzmatycznego Jeremie'ego Louis-Sidneya, który zginął podczas próby zatrzymania w 2012 roku.

 

Władze podają, że rozbita siatka była najgroźniejszą dżihadystyczną organizacją we Francji od fali zamachów przeprowadzonych w połowie lat 90. przez algierskich terrorystów. Chodziło już o terroryzm nowego typu - z zamachami na dużą skalę inspirowanymi lub wręcz sterowanymi z zagranicy.

 

Oskarżeni są w wyniku 23-33 lat. Stanęli przed specjalnym sądem przysięgłych złożonym wyłącznie z zawodowych sędziów. Dziesięciu podsądnych jest tymczasowo aresztowanych, siedmiu jest na wolności pod nadzorem sądu, a trzech sądzonych jest zaocznie. Przewidziano 53 dni procesu, do 7 lipca.

 

Głównym zarzutem jest przeprowadzenie zamachu na żydowski sklep spożywczy w Sarcelles w regionie paryskim 19 stycznia 2012 roku. Wrzucony do środka granat przetoczył się wówczas pod metalowy kosz, raniąc tylko jednego klienta. 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: dżihad, francja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook