"Rosja nie chce pokoju, lecz kontroli nad Ukrainą"

(fot. Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC BY-SA 3.0 pl via Wikimedia Commons)

Rosja nie jest zainteresowana pokojem na Ukrainie, ona chce nad nią kontroli - oświadczył ukraiński prezydent Petro Poroszenko, występując w środę w Królewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych Chatham House w Londynie.

 

"(Rosja) naruszyła wszystko, co można było naruszyć w naszych umowach dwustronnych, w których uznawała i gwarantowała niepodległość i integralność terytorialną Ukrainy. Rosja nie realizuje swoich licznych obietnic także dziś, w ramach procesu mińskiego" (mającego uregulować konflikt zbrojny na wschodzie Ukrainy - PAP) - mówił Poroszenko, cytowany na stronie internetowej administracji prezydenckiej.

 

Szef państwa ukraińskiego zarzucił władzom Rosji, że mimo ich deklaracji w konflikcie między ukraińskimi siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami w Donbasie nie są przestrzegane porozumienia o wstrzymaniu ognia, nie dochodzi do wymiany jeńców, a do objętego walkami regionu nie są dopuszczane międzynarodowe organizacje humanitarne.

 

"Żadna inna strona, prócz Rosji, nie jest za to odpowiedzialna. Rosja nadal przysyła na Ukrainę swoje wojska, ciężkie uzbrojenie i amunicję. Przekształciła Krym w największą bazę wojskową na świecie i pozostaje głucha na postulaty i argumenty na rzecz pokoju" - pokreślił.

 

Poroszenko ocenił, że jedyną siłą, która powstrzymuje rosyjską agresję, jest ukraińska armia. "Jest to jedyna armia, która nie tylko ma do czynienia z rosyjską agresją, ale też jest w stanie ją efektywnie powstrzymywać. Dzięki niej możecie czuć się bezpieczni. (...) Czy nie tym powinna martwić się w pierwszej kolejności zachodnia wspólnota? Czy nie powinna tego rozumieć?" - pytał.

 

Prezydent zaznaczył, że Ukraina, która przekazuje na obronność 5 proc. PKB, wydaje na ten cel więcej niż "niektórzy członkowie NATO". "Obecnie ukraińska armia zajmuje ósme miejsce w Europie" - powiedział, powołując się na ranking siły militarnej państw europejskich serwisu Global Firepower.

 

Zaapelował także do Zachodu o dalsze wspieranie Ukrainy, gdyż - jak oświadczył - "jest to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich, w tym Rosji". "Ukraina nie może być zwyciężona, lecz może odnieść sukces jedynie z pomocą swoich sojuszników" - powiedział Poroszenko w Chatham House.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook