Lincz na studencie oskarżonym o bluźnierstwo

(fot. Asianet-Pakistan / Shutterstock.com)

Pakistański student został w czwartek pobity na śmierć przez niewielką grupę na kampusie uniwersyteckim na północy kraju z powodu oskarżeń o udostępnienie bluźnierczych materiałów na Facebooku - poinformowała policja i przedstawiciele uczelni.

 

Na nagraniu wideo z ataku na Mashala Khana, do którego dotarła agencja Reutera, widać, jak ok. 10 studentów wykrzykuje "Allahu akbar" i na oczach innych ludzi bije deskami rozebranego do naga mężczyznę.

 

Po linczu, do którego doszło na uniwersytecie im. Abdula Walego Khana w mieście Mardan, zatrzymano 90 studentów, którzy obecnie są przesłuchiwani - poinformował szef lokalnej policji Mohammad Alam Shinwari.

 

Uczelnia została ewakuowana i tymczasowo zamknięta. Sprawcy "po zadaniu studentowi ciężkich tortur chcieli jeszcze spalić jego ciało" - powiedział.

 

Nie jest jasne, jakie materiały umieszczone przez Khana na Facebooku były powodem wysunięcia przeciwko niemu oskarżeń o bluźnierstwo.

 

Mężczyzna studiował dziennikarstwo, a jeden z jego nauczycieli nazwał go świetnym i dociekliwym studentem. - Zawsze skarżył się na system polityczny w kraju, ale nigdy nie słyszałem, aby mówił coś kontrowersyjnego na temat religii - powiedział nauczyciel.

 

W zamieszkanym głównie przez muzułmanów Pakistanie za bluźnierstwo grozi kara śmierci, ale już samo oskarżenie może doprowadzić do wybuchu przemocy.

 

Premier Nawaz Sharif w ub. miesiącu wydał nakaz usuwania z internetu bluźnierczych materiałów i podkreślił, że każdy, kto umieszcza w sieci takie treści, powinien "zostać surowo ukarany zgodnie z prawem". Rząd zagroził zablokowaniem mediów społecznościowych, które nie będą eliminować takich treści.

 

Od 1990 roku co najmniej 65 osób zostało zamordowanych z powodu oskarżeń o bluźnierstwo - wynika z raportu ośrodka badań nad kwestiami bezpieczeństwa (CRSS).

 

Jedną z ofiar był liberalny gubernator Pendżabu, Salman Taseer, który został zabity w 2011 roku przez swego ochroniarza. Taseer wziął w obronę chrześcijankę Asi Bibi przed oskarżeniami o bluźnierstwo. Według władz gubernator zginął, bo otwarcie opowiadał się za wprowadzeniem poprawek do ustawy penalizującej bluźnierstwo.

 

Zabójca Taseera został powieszony rok temu. Jest on wychwalany przez ekstremistów religijnych, którzy traktują go jako męczennika islamu. Obok jego grobu wybudowano świątynię, budowa pochłonęła co najmniej 67 tys. dolarów.

 

Pakistańscy aktywiści twierdzą, że motywowane bluźnierstwem akcje wymierzone w media społecznościowe są zawoalowanymi próbami ograniczenia przez wpływową armię protestów przeciwko łamaniu praw człowieka w kraju.

 

W styczniu pięciu działaczy zaginęło i następnie zostało publicznie oskarżonych o bluźnierstwo. Czterech odnaleziono; co najmniej jeden z nich twierdzi, że został uprowadzony i był przesłuchiwany przez pakistański wywiad. Wojsko zaprzecza, jakoby miało cokolwiek wspólnego z zaginięciem aktywistów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.5

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bonaventura 06:08:20 | 2017-04-14
Moja prośba: nie kupujcie tzw. soli himalajskiej.Jest ona produkowana w piekle chrześcijan, w Pakistanie.

Oceń 10 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Oriana 23:03:28 | 2017-04-13
Gdyby prześladowania Mashala Khana nie zakończyłyby się śmiercią i udałoby mu sie uciec z Pakistanu, mógłby uzyskać w Europie statut uchodźcy, bo do statutu uchodźcy, czyli uznania za uchodźcę mają prawo ludzie, którzy udowodnią prześladowania lub zagrożenie życia. Jego prześladowcy nie mogliby być uznani za uchodźców.
Niektórzy z uporem nie chcą tego zrozumieć i powtarzają bzdury.

Oceń 335 16 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 20:51:27 | 2017-04-13
religijna hołota! Jak każde religianctwo niebezpieczne dla ludzi. 

Oceń 344 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 20:38:42 | 2017-04-13
I co na to zwolennicy tzw. umiarkowanego islamu? Co na to naiwni lub "pożyteczni idioci", którzy nadal uważają, że można "dogadać" się z islamem i że to religia pokoju? Przecież to zrobili nie jacyś tam "zacofani" wieśniacy z prowincji, ale studenci!!!! Kwiat narodu pakistańskiego, wykształceni. Patrzyli na tę rzeź wszyscy i nikt nie stanął w jego obronie. Nikt. Więc co? Obraza Allacha, Proroka? Jaka tam obraza. To u nas sie obraża uczucia religijne, nasze świętości, i ci sami obrońcy islamu mówią, że to wolność słowa, wypowiedzi, że to sztuka! Nie dajmy sie ogłupić. I tacy do nas idą, młodzi, wykształceni, inteligentni, ale nie rokujący żadnej nadziei na inkulturację. Do czasu są grzeczni, dopóki nie mają  większości. A potem pokazują kto tu rządzi, a kto jest niewiernym, skazanym albo na płącenie haraczu, albo na śmierć. Polecam surę nr 9 z Koranu. Ona obowiązuje wszystkich muzułmanów i nikt z nich nie może temu zaprzeczyć i powiedzieć nie tylko, że jej tam nie ma, ale że nie jest obowiązująca. Tyle w temaci. A ten wytrój grobu Panskiego w Krakowie to kolejny przyklad mydlenia oczu. Dlaczego autor nie umieścił także uchodźców gwałcących kobiety, wszynających burdy, podpalenia, przemoc, także wobec uchodźców chrześcijańskich? Przecież to też prawda o uchodźcach i to nie mała. 

Oceń 27 377 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook