Somalijscy rebelianci zajęli piracki port

Somalijscy rebelianci z ugrupowania Hizbul Islam zajęli w niedzielę bez walki piracki port Haradheere i zamierzają przejąć kontrolę nad innymi miastami w rejonie.

 

 

Szef operacji prowadzonych przez Hizbul Islam, twierdzi, że jego milicja wkroczyła w niedzielę do miasta, które jest strategiczną bazą piratów.

Według świadków setki piratów opuściły miasto na kilka godzin przed wkroczeniem do niego milicji. Wyjeżdżali luksusowymi wozami, zabierając ze sobą telewizory, generatory prądu i materace.

 

Wielu piratów uciekło do Hobyo, drugiej z głównych baz lądowych somalijskich piratów.

 

Jak dotąd rebelianci ani z Hizbul Islam, ani z Al-Szabab, związanego z Al-Kaidą, nie parali się bezpośrednio piractwem, które rozkwitło pod nieobecność silnej władzy w Somalii.

 

"Nasi mudżahedini są teraz w Haradheere, wkroczą też do innych miast regionu" - powiedział rzecznik Hizbul Islam Szejk Mohamed Osman Arus. Zaprzeczył, by jego ugrupowanie chciało zająć się piractwem.

 

Piraci w Haradheere powiedzieli jednak agencji Reutera, że Hizbul Islam przysłał tam kilka dni temu swoich ludzi, domagając się udziałów z piractwa. Piraci odmówili.

 

Hizbul Islam i Al-Szabab od 2007 roku usiłują obalić popierany przez Zachód rząd. Od wybuchu rebelii zginęło 21 tysięcy cywilów.

 

Koordynator wschodnioafrykańskiego programu pomocy marynarzom Andrew Mwangura powiedział, że w Haradheere przetrzymywane są obecnie trzy uprowadzone jednostki UBT Ocean, MV Rak Afrikana i Sakoba. Zakładnicy mogą być w niebezpieczeństwie - ocenił.

 

Część mieszkańców obawia się, że Haradheere może stać się terenem walk, jeśli prorządowe umiarkowane sufickie ugrupowanie Kahlu Sunna Waldżamaka zacznie walczyć z Hizbul Islam.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook