Aleppo: trwa zbiórka na sieroty odnalezione w ruinach

Pracownicy Caritas Aleppo odnaleźli szóstkę dzieci, które mieszkały same w pustostanie. 12-letni Muhammad troszczył się o resztę rodzeństwa, w tym 9-miesięcznego chłopca. Sprawę opisali polscy dziennikarze obecni na miejscu. Właśnie rozpoczęli zbiórkę na rzecz rodzeństwa. W ciągu 12 godzin zebrano już 10 tysięcy złotych.

 

12-letni Muhammad, 10-letnia Hanadi, 9-letni Ibrahim, 6-letni Duha, 5-letni Zakaria i 9-miesięczny Yamen zostali znalezieni podczas obchodu pracowników Caritas w jednym z rzadziej odwiedzanych zaułków wschodniego Aleppo. Pod opieką najstarszego brata, który stał się głową rodziny, przetrwali samotnie 2 miesiące w czasie najgorszych bombardowań Aleppo pod koniec roku. Sami będąc dziećmi, zajmowali się także najmłodszym niemowlakiem. Jak twierdzą, ich ojciec zginął w walkach, a matka została uprowadzona i przebywa w więzieniu.

 

 

 

Sytuacja sierot

 

Sieroty mieszkały w zrujnowanym pustostanie. Był to jeden pokój z dziurawymi ścianami, bez okien, wypełnionymi brudnymi kocami i gnijącymi materacami na których spali. Wszędzie unosił się zapach ludzkich odchodów. W zgliszczach domu nie było kuchni, ogrzewania ani łazienki.

 

By znieść ciężar opieki nad rodzeństwem, Muhammad wypijał flakoniki perfum. Wiedział, że zawierają alkohol. Pod jednym z koców schował kilka buteleczek. Skąd je wziął? - Prawdopodobnie to jedna z rzeczy, które zostały po rodzicach. Od nich nauczył się pić - relacjonowała pracowniczka Caritas Aleppo.

 

Cała szóstka została przewieziona do domu dziecka, gdzie ich nakarmiono, wykąpano i dano ciepłe miejsce do spania.

 

Jak przekazać pieniądze?

Historię dzieci przekazali Anna i Karol Wilczyńscy, arabistka oraz dziennikarz portalu DEON.pl, którzy w lutym odwiedzili Aleppo na zaproszenie działających tam organizacji humanitarnych.

 

Ich relacje ze zrujnowanego miasta można znaleźć m.in. na islamistablog.pl. Para poznała pracowników organizacji pozarządowych działających we wschodniej części miasta i starała się odkryć, jak najskuteczniej pomagać mieszkańcom dotkniętym tak krwawym konfliktem.

 

Na pomysł, by rozpocząć zbiórkę, wpadła jedna z czytelniczek bloga. Zbiórka prowadzona jest za pośrednictwem portalu zrzutka.pl oraz w koordynacji z pracownikami Caritas Aleppo i Caritas Syria, którzy opiekują się sierotami na miejscu.

 

Jak skutecznie pomóc Syryjczykom?

 

W najbliższym czasie odbędzie się szereg spotkań z Anną i Karolem Wilczyńskimi. 

 

6 kwietnia - Kraków [-->szczegóły]

 

8 kwietnia - Chojna oraz Szczecin

 

25 kwietnia - Warszawa, godz. 18.30, klubo-restauracja Docelowo [więcej szczegółów wkrótce]

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.75

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook