Pakistańscy talibowie stoją za atakiem w NY

Do podłożenia bomby w porzuconym na Times Square w Nowym Jorku samochodzie przyznali się pakistańscy talibowie na swojej stronie internetowej - poinformował przed chwilą  Reuters. Jak wynika z oświadczenia zamieszczonego na stronie internetowej islamistów, zamach miał być zemstą za śmierć dwóch talibskich przywódców i "muzułmańskich męczenników".

 

 

Pakistańscy talibowie z Tehrik-e-Taliban w nagraniu wideo opublikowanym w internecie wzięli odpowiedzialność za próbę zamachu na Times Square w Nowym Jorku, do której doszło w sobotę - poinformowało w niedzielę centrum monitorujące strony islamistów SITE.

 

W trwającym minutę nagraniu, które według agencji AFP znalazło się w serwisie YouTube, stwierdza się, że zamach miał być zemstą za śmierć dwóch przywódców irackiego skrzydła Al-Kaidy Abu Hamzy al-Muhadżira i Abu Omar al-Bagdadiego oraz "muzułmańskich męczenników" zabitych w atakach amerykańskich samolotów bezzałogowych w Pakistanie.

 

W nagraniu pokazane są wizerunki zabitych przywódców, a niezidentyfikowany głos zza kadru odczytuje oświadczenie.

 

Al-Bagdadi i al-Muhadżir zostali zabici w ubiegłym miesiącu w Iraku. Ich ciała znaleziono w domu, który wcześniej był otoczony i szturmowany przez żołnierzy.

 

 

W sobotę wieczorem na Times Square w centrum Nowego Jorku doszło do nieudanej próby wysadzenia w powietrze samochodu wyładowanego butlami z propanem i kanistrami z benzyną. Saperom udało się rozbroić ładunek, który nie spowodował żadnych zniszczeń.

 

Dziś rano Burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg potwierdził na konferencji prasowej, że w samochodzie na Times Square znaleziono urządzenia wybuchowe.

  

"Mieliśmy wiele szczęścia. Dzięki alarmowi mieszkańców Nowego roku i profesjonalizmowi policji uniknęliśmy czegoś, co mogło mieć śmiertelne skutki. Saperzy potwierdzili, że w podejrzanym aucie był ładunek wybuchowy amatorskiej roboty" - powiedział Bloomberg.

 

Dodał, że na razie nie wiadomo, kto i dlaczego umieścił ciemnozielonego nissana pathfindera w zatłoczonym centrum miasta wraz ze śmiercionośnym ładunkiem.

 

Przypomniał, że alarm wszczął uliczny sprzedawca, gdy zobaczył "podejrzany samochód" i poinformował policję, która zauważyła, że z auta wydobywa się dym.

 

Według szefa nowojorskiej policji Raymonda Kelly'ego, w samochodzie zaparkowanym przy Times Square na Manhattanie znaleziono trzy pojemniki z gazem, fajerwerki, dwa 5-galonowe (19 l) kanistry z benzyną i dwa zegary z bateriami i elektrycznymi przewodami.

 

Policja poinformowała, że ładunek został "unieszkodliwiony".

 

Policja ewakuowała ludzi z wielu prywatnych mieszkań, restauracji i biur na Times Square. Część spektakli i seansów filmowych rozpoczęła się z opóźnieniem.

 

Oficer nowojorskiej straży pożarnej, który wypowiadał się anonimowo potwierdził, że wcześniej widziano mężczyznę, który uciekał z samochodu. Dodał, że numery rejestracyjne auta są najprawdopodobniej fałszywe.

 

Straż pożarna z kolei podała, że w samochodzie, zaparkowanym na 45 ulicy doszło do "mini-wybuchu" między 18. a 18.30 czasu lokalnego.

 

Samochód był zaparkowany na 45 ulicy w odległości ok. 6 km na północ od World Trade Center zniszczonego 11 września 2001 roku przez terrorystów.

 

Prezydent Barack Obama został powiadomiony o wydarzeniu na dorocznym obiedzie z dziennikarzami akredytowanymi w Białym Domu. Pochwalił nowojorską policję za szybką reakcję. Prezydencki doradca ds.bezpieczeństwa wewnętrznego John Brennan został skierowany do pomocy władzom miasta.

 

Inter Center - amerykańskie centrum badawcze monitorujące zagrożenia w internecie, w tym strony islamskie, uważa, że próba zamachu z użyciem samochodu-pułapki w centrum Nowego Jorku jest "poważnym aktem terrorystycznym".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?