Prokuratura ostrzega: "Niebieski wieloryb" dotarł do Polski

(fot. shutterstock.com)

Niebezpieczna gra, która nakłania dzieci do popełniania samobójstw dotarła do Polski. Troje nastolatków dokonało samookaleczenia.

 

Publikujemy treść informacji prasowej ze strony Prokuratury Krajowej:

 

Troje nastoletnich dzieci z powiatu pyrzyckiego (województwo zachodniopomorskie) dokonało samookaleczenia na ramionach i przedramionach poprzez wycięcie ostrym narzędziem symbolu f50. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie prowadzi już śledztwo dotyczące namawiania tych trojga ustalonych dotychczas małoletnich do targnięcia się na własne życie.

 

Doszło do tego za pośrednictwem internetu, podczas interaktywnej gry o nazwie "niebieski wieloryb", która polega na wykonywaniu szeregu niebezpiecznych i groźnych poleceń.

 

Przeczytaj również: Niebezpieczna gra zachęca dzieci do popełniania samobójstw

 

Co ustalono w śledztwie

 

Dotychczas w toku śledztwa ustalono, że ta interaktywna gra polega na tym, że bliżej nieustalona osoba, tzw. "opiekun", wydaje uczestnikom gry różnego rodzaju polecenia i zleca zadania do wykonania, np. dokonanie samookaleczeń, oglądanie "strasznych" filmów, chodzenie po torach kolejowych. Ostatnim zadaniem w tej grze jest skok z dachu wysokiego budynku. Uczestnikami tej gry są osoby małoletnie, w wieku kilkunastu lat.

 

Interaktywna gra "niebieski wieloryb" po raz pierwszy pojawiła się w ubiegłym roku na terenie Federacji Rosyjskiej. Wskutek uczestnictwa w tej grze miało dojść od kilkunastu do nawet około 200 przypadków samobójstw wśród nastolatków. Co najmniej od kilku dni informacje na temat tej gry pojawiają się na polskojęzycznych stronach internetowych.

 

Pismo do MEN

 

Z uwagi na dobro małoletnich dzieci dziś (17 marca 2017 roku), na podstawie art. 12 par. 1 ustawy z 28 stycznia 2016 roku Prawo o prokuraturze, Krzysztof Sierak Zastępca Prokuratora Generalnego zwrócił się do Pani Anny Zalewskiej - Minister Edukacji Narodowej z prośbą o podjęcie działań prewencyjnych przez podległych jej kuratorów oświaty.

 

Apel do rodziców i opiekunów

 

Prokuratura zwraca się z apelem do wszystkich rodziców i opiekunów oraz innych osób odpowiedzialnych za opiekę i wychowywanie dzieci, a także do wszystkich użytkowników internetu, o zwracanie szczególnej uwagi na treści, z których korzystają dzieci. Wszystkie osoby, które zauważą niepokojące zachowania swoich dzieci w związku z korzystaniem przez nie z gry "niebieski wieloryb", proszone są o kontakt z Prokuraturą Okręgową w Szczecinie lub z najbliższą jednostką prokuratury lub Policji.

 

Informacja ukazała się na oficjalnej stronie internetowej Prokuratury Krajowej.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (5)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Kris 12:19:12 | 2017-03-21
To nie jest smieszne jezeli sa smiertelne ofiary to znaczy ze jest to niebezpieczna i dzialajaca psychomanipulacja. Rownie dobze mozesz wysmiewac sie z tysiecy osob uwiklanych w sekty tylko ze to jest znacznie gorsza forma bo atakujaca dziecaki ktore nie maja jeszcze skrystalizowanej osobowosci i mechnizomow obronnych. 

Oceń 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

daglezjama 18:47:34 | 2017-03-20
Ja słyszałam, że podobno jakiś ksiądz prowadzi w sieci straszne rekolekcje. Tylko patrzeć jak prokurator zrobi mu nalot w chałupie.

Jedynym najskuteczniejszym sposobem walki z takimi durnymi grami jest szybkie wymyślenie gry gdzie trzeba wykonywać pożyteczne polecenia. Przykłady pozytywnych poleceń do wykonania:
- wyrzuć śmieci wcześniej je oczywiście posegreguj
-obierz ziemniaki
- upierz swoje skarpetki
-zadzwoń do babci/dziadka i zapytaj co u nich słychać jak się czują
-odrób lekcje
- połóż się spać najpóźniej 22:15

Oceń 18 13 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

baga 18:15:25 | 2017-03-20
Pojawiła się już wersja, w której ostatnim zadaniem jest odkręcenie wszystkich kurków gazu. A więc zagrożenie również dla innych mieszkańców budynku - czy to przez zatrucie, czy to przez wybuch!

Oceń 5 5 odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook