USA: palestyński prezydent zaproszony do Białego Domu

(fot. PAP/EPA/KEVIN DIETSCH / POOL)

Amerykański prezydent Donald Trump zaprosił w piątek przewodniczącego Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa do złożenia wizyty w Białym Domu; ma ona nastąpić wkrótce. Informację, przekazaną najpierw przez źródła palestyńskie, potwierdziła administracja USA.

 

W piątek odbyła się rozmowa telefoniczna Trumpa z Abbasem, podczas której prezydent USA zaprosił palestyńskiego przywódcę do złożenia wizyty. Ma być ona okazją do przedyskutowania "środków służących odnowieniu procesu politycznego" na Bliskim Wschodzie - podała oficjalna palestyńska agencja prasowa Wafa.

 

Według agencji, Trump potwierdził w tej rozmowie "swoje zaangażowanie na rzecz procesu pokojowego prowadzącego do prawdziwego pokoju między Palestyńczykami a Izraelczykami".

 

Abbas z kolei położył nacisk na rozwiązanie dwupaństwowe, które oznacza, że proces pokojowy powinien zmierzać do ustanowienia niepodległej Palestyny istniejącej obok państwa żydowskiego. Od konieczności takiego rozwiązania konfliktu zdystansował się w lutym Trump, przyjmując w Białym Domu izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu. Spotkało się to z krytyczną reakcją wspólnoty międzynarodowej, która popiera rozwiązanie oparte na dwóch państwach.

 

Innym przedmiotem niepokoju strony palestyńskiej jest złożona w czasie kampanii wyborczej przez Trumpa zapowiedź przeniesienia amerykańskiej ambasady w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy, co byłoby oficjalnym uznaniem świętego miasta trzech religii jako stolicy Izraela.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook