Ukraina: 16 żołnierzy sił rządowych zostało rannych

(fot. PAP / EPA / VALERI KVIT)

Szesnastu żołnierzy ukraińskich sił rządowych zostało rannych ostatniej doby w nowych walkach na wschodzie Ukrainy, gdzie prorosyjscy separatyści przejęli także dron należący do misji OBWE - poinformowało w sobotę ukraińskie ministerstwo obrony i misja OBWE.

 
Szczegółowo o działaniach bojowych ostatniej doby w wielu rejonach Donbasu poinformował na briefingu w Kijowie rzecznik resortu obrony ds. operacji wojskowej przeciwko prorosyjskim separatystom w Donbasie Andrij Łysenko.
 
"Wykorzystując hojne dostawy amunicji z Rosji, przeciwnicy na skalę masową stosują działa i moździerze" - powiedział Łysenko.
 
Obecni na wschodzie Ukrainy obserwatorzy z OBWE poinformowali z kolei, że prorosyjscy separatyści z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) przechwycili dron misji OBWE.
 
Do incydentu doszło w rejonie kontrolowanym przez DRL, około 16 km na północny wschód od Doniecka, gdy patrol OBWE przygotowywał się do wypuszczenia drona, za pomocą którego miano sprawdzić informacje o ostrzale stacji uzdatniania wody - powiadomiła OBWE. Według tego źródła obserwatorom OBWE zagrożono bronią, a jeden z uzbrojonych napastników oddał strzały w kierunku członków misji OBWE.
 
Szef misji Ertugrul Apakan potępił incydent jako "bezpośrednie zagrożenie dla życia odważnych mężczyzn i kobiet, którzy czynią wiele, by przynieść pokój na wschodzie Ukrainy".
 
Przed tygodniem, po spotkaniu szefów dyplomacji krajów tzw. grupy normandzkiej w Monachium, minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel poinformował, że wszyscy uczestnicy grupy zobowiązali się do wpłynięcia na strony konfliktu w Donbasie, by od 20 lutego przestrzegany był tam rozejm.
 
Przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego Leonid Matiuchin powiedział, że działania prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy sprawiają, że nie ma tam na razie warunków do ogłoszenia rozejmu. 
Wspomóż Nas
Tagi: rosja, wojna, ukraina

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook