Prezydent Peru do Trumpa: wolę mosty od murów

(fot. PAP / EPA / OLIVIER DOULIERY / POOL)

Prezydent Peru Pedro Pablo Kuczynski, który spotkał się w piątek z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Białym Domu, powiedział dzienikarzom, że oświadczył Trumpowi, iż woli budować mosty niż mury i opowiada się za wolnym przekraczaniem granic.

 
Na konferencji prasowej po spotkaniu, Kuczynski, który jest wykształconym w USA byłym bankierem z Wall Street, nie chciał jednak bezpośrednio skomentować zamiarów Trumpa budowy muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem.
 
"Nie chcę wypowiadać się na temat muru" - powiedział odnosząc się do komentarzy peruwiańskiej telewizji Canal N. "Jesteśmy zainteresowani swobodnym, legalnym, przepływem ludzi. Podkreśliłem to prezydentowi Trumpowi. Poza tym wolimy mosty od murów" - dodał.
 
Kuczynski, który był pierwszym przywódcą państwa Ameryki Łacińskiej jaki złożył wizytę nowemu prezydentowi USA, określił spotkanie z Trumpem jako "serdeczne i konstruktywne". Powiedział, że tematami rozmowy były też kwestie wymiany handlowej i współpracy gospodarczej.
 
Podczas kampanii wyborczej w USA Kuczynski ostro krytykował Trumpa. Porównał nawet zapowiedź budowy muru wzdłuż granicy z Meksykiem do Muru Berlińskiego a kiedyś powiedział żartobliwie, że zerwie stosunki dyplomatyczne z USA jeśli Trump zrealizuje swoją zapowiedź.
 
Według telewizji Canal N rozmowa trwała zaledwie 10, zamiast przewidzianych protokołem 45 minut.
 
Agencja Associated Press podkreśla, że 78-letni Kuczynski staje się niespodziewanie swego rodzaju przywódcą Ameryki Łacińskiej w kontaktach z Donaldem Trumpem. Pozostali przywódcy państw tego regionu, nawet zdecydowani krytycy Waszyngtonu, jak prezydent Wenezueli Nicolas Maduro, unikają wyraźnego poparcia Meksyku w jego konfrontacji z administracją Trumpa. Najwyraźniej obawiają się - zauważa AP - narażenia na szwank własnych relacji z Waszyngtonem.
 
Jak podkreśla Brian Winter, wiceprezydent regionalnej organizacji Council of the Americas, Trumpowi będzie jednak trudno zupełnie zlekceważyć stanowisko Latynoamerykanów, a zwłaszcza Kuczynskiego.
 
Pod jego rządami gospodarka Peru rozkwita i rozwija się od roku 2000 w tempie 5 proc. rocznie, czyli dwa razy wyższym niż innych państw regionu. "Ze względu na jego biografię, ale także sukcesy jego kraju, Kuczynski może być bardziej wiarygodny w rozmowach z Trumpem niż jakikolwiek inny przywódca latynoamerykański" - uważa Winter. 
Wspomóż Nas
Tagi: polityka, peru, trump

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.82

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?