"Rosja nie chce mieszać się w wewnętrzne sprawy Syrii"

(fot. PA /PEPA/MICHAEL KLIMENTYEV / SPUTNIK / KREMLIN / POOL)

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek na spotkaniu z przedstawicielami marynarki wojennej, że liczy na polityczne rozwiązanie konfliktu w Syrii, które przyczyniłoby się do pokonania "terrorystycznej zarazy".

 

Zaznaczył, że Moskwa nie chce "mieszać się w wewnętrzne sprawy Syrii". Zapewnił, że celem Rosji jest pomoc w ustabilizowaniu prawowitych władz w Damaszku i walka z międzynarodowym terroryzmem.

 

Prezydent dodał, że "czym szybciej zapanuje w kraju polityczna stabilizacja, tym większe będą szanse, zarówno dla społeczności międzynarodowej, jak i dla nas na pokonanie terrorystycznej zarazy na terytorium Syrii".

 

Jego zdaniem rosyjskie działania zbrojne w Syrii stworzyły warunki do rozmów rządu w Damaszku z opozycją, które odbyły się w stolicy Kazachstanu, Astanie. Wyraził nadzieję, że te negocjacje wpłyną na trwające obecnie rozmowy pokojowe w Syrii.

 

Putin powiedział, że na obszarze Syrii przebywają tysiące bojowników pochodzących z obszaru byłego ZSRR.

 

"Niestety na terytorium Syrii znajdują się ogromne liczby bojowników, pochodzący z byłego ZSRR i samej Rosji. Z naszych wstępnych danych wynika, że są ich tam tysiące. Według informacji GRU (Głównego Zarządu Wywiadowczego-PAP) Sztabu Generalnego i innych służb specjalnych, takich jak FSB, z samej Rosji są to 4 tys. osób, a 5 tys. z republik Wspólnoty Niepodległych Państw" - wyliczył rosyjski prezydent.

 

Przemawiając podczas spotkania z marynarzami, docenił ich zaangażowanie w rosyjską misję w Syrii. Przyznał, że zdawał sobie sprawę, iż podczas operacji zbrojnej napotkają oni "trudności", jednak w jego ocenie wywiązali się ze wszystkich wyznaczonych zadań.

 

"Zadanie było niełatwe i skomplikowane. To miło, że sprawiliście się ze wszystkim. To duży krok w rozwoju rosyjskiej floty" - dodał. Podziękował jednocześnie przemysłowi zbrojeniowemu, który w krótkim czasie zapewnił materiały i wyposażenie dla realizacji misji.

 

Moskwa, która jest kluczowym sojusznikiem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, zaangażowała się militarnie w syryjski konflikt zbrojny we wrześniu 2015 roku, jako cel interwencji wskazując walkę z islamistami. Deklaracja ta była kwestionowana przez Zachód i syryjską opozycję.

 

W nocy z 29 na 30 grudnia w Syrii wprowadzony został rozejm z inicjatywy Turcji i Rosji, a na styczeń przewidziane są negocjacje pokojowe w Astanie. Moskwa i Ankara są gwarantami przestrzegania rozejmu.

 

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku. W wyniku konfliktu śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi, a 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności kraju, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.8

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 18:57:10 | 2017-03-04
Brak komentarzy. I słusznie.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?