Kradzież ciężarówki w Barcelonie: to nie zamach

(fot. PAP/EPA/ALEJANDRO GARCIA)

Szef MSW Hiszpanii Juan Ignacio Zoido oświadczył we wtorek, że w Barcelonie, gdzie przy użyciu broni policja zatrzymała jadący pod prąd samochód ciężarowy wypełniony butlami gazowymi kierowany przez obywatela Szwecji, nie doszło do próby zamachu.

 

- Nie chodzi o akt terroru - napisał minister na Twitterze, dodając, że zatrzymany obywatel Szwecji leczył się w przeszłości psychiatrycznie.

 

Do kradzieży ciężarówki doszło przed południem przy obwodnicy Ronda Litoral w śródmieściu Barcelony. 32-letni sprawca zdarzenia wjechał z dużą prędkością na przeciwległy pas, taranując po drodze kilka pojazdów.

 

W trakcie policyjnej obławy użyto broni. Funkcjonariusze oddali strzały w powietrze i w kierunku samochodu. Dwie kule przebiły przednią szybę kabiny. Po zatrzymaniu pojazdu funkcjonariusze obezwładnili kierowcę. Rzecznik katalońskiej policji Joan Carles Molinero powiedział na konferencji prasowej, że ani przy nim ani w pojeździe nie znaleziono broni.

 

- W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi poważnymi wskazówkami, które kazałyby sądzić, że mamy do czynienia z aktem terroru - podkreślił Molinero. Wskazał, że sprawca może być osobą niezrównoważoną psychicznie albo zażywał narkotyki.

 

W trakcie pościgu za skradzionym pojazdem marki Iveco, prowadzonego na odcinku około 5 km, z przyczepy samochodu wypadła część ładunku. Jedna ze spadających butli raniła przechodzącą w pobliżu Brazylijkę.

 

Wcześniej media spekulowały, że mogło chodzić o nieudaną próbę zamachu. Barceloński dziennik “El Periodico" w internetowym wydaniu napisał, że z powodu pakistańskiego pochodzenia matki zatrzymanego mężczyzny nie były wykluczone jego powiązania z dżihadystami.

 

Z informacji hiszpańskich mediów wynika, że choć zatrzymany nie odniósł obrażeń podczas policyjnej akcji, to został przewieziony do jednego z barcelońskich szpitali, prawdopodobnie na obserwację psychiatryczną.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?