Syria: rząd gotowy do wymiany więźniów z rebeliantami

(fot. PAP/EPA/ALESSIO ROMENZI/WORLD PRESS PHOTO HANDOUT)

Syryjski rząd zadeklarował w poniedziałek, że jest gotowy do wymiany więźniów na osoby porwane przez "grupy terrorystyczne" w ramach wysiłków przed zaplanowanymi na 15-16 lutego rozmowami pokojowymi w stolicy Kazachstanu, Astanie.

 

Jak poinformowano w komunikacie opublikowanym przez państwową agencję SANA, krok ten ma zwiększyć zaufanie między stronami konfliktu przed negocjacjami w sprawie jego uregulowania.

 

Według cytowanego przez EFE źródła w syryjskich władzach decyzję tę podjęto "po rozmowach z ministerstwami i zainteresowanymi stronami".

 

Już w ubiegłym tygodniu doszło do rzadkiej - jak oceniają agencje - wymiany więźniów między władzami Syrii a grupą rebeliantów w zachodniej prowincji Hama, w trakcie której uwolniono około 100 osób, w tym kobiety i dzieci.

 

Również w poniedziałek szef dyplomacji Rosji Siergiej Ławrow poinformował, że na rozmowy w Astanie zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele władz Syrii, opozycji, specjalny wysłannik ONZ Staffan de Mistura oraz przedstawiciel USA.

 

Celem zbliżającej się drugiej rundy rozmów w Astanie jest przypieczętowanie obowiązującego od 30 grudnia rozejmu w Syrii, którego gwarantami są Rosja, Turcja i Iran. Spotkanie w Kazachstanie ma być uzupełnieniem prowadzonych pod auspicjami ONZ rozmów w Genewie; wznowienie tych negocjacji zaplanowano na 20 lutego.

 

Podczas styczniowych rozmów w stolicy Kazachstanu Iran, Rosja i Turcja uzgodniły m.in. trójstronny mechanizm monitorowania i egzekwowania zawieszenia broni w Syrii, który ma powstrzymać strony konfliktu przed prowokacjami; pozwala on tym trzem państwom na natychmiastową reakcję na wszelkie przypadki naruszenia rozejmu.

 

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w marcu 2011 roku, gdy pokojowe demonstracje antyrządowe przekształciły się w krwawe starcia z wojskiem i policją. W wyniku trwającego już blisko sześć lat konfliktu zbrojnego śmierć poniosło ponad 310 tys. ludzi; 11 mln Syryjczyków, czyli połowa ludności, zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook