Światowy Szczyt Noblistów wzywa do walki z plagami ludzkości

(fot. superjoseph / Shutterstock, Inc.)

Wezwaniem do walki z plagami dręczącymi ludzkość zakończył się w Bogocie XVI Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla poświęcony obronie praw człowieka na świecie przeciwko "mowie nienawiści" na tle uprzedzeń etnicznych, rasowych, religijnych.

 

Deklaracja końcowa szczytu, "Karta z Kolumbii", odczytana w sobotę przez prezydenta tego kraju Juana Manuela Santosa, wzywa rządy, społeczeństwa obywatelskie i młodzież do działań na rzecz wyeliminowania broni jądrowej, min przeciwpiechotnych, handlu narkotykami i korupcji oraz "mowy nienawiści" w stosunkach między ludźmi.

 

Jej źródła - podkreśla deklaracja - to dyskryminacja na tle etnicznym, rasowym i religijnym, a także wynikająca ze stosunku do niepełnosprawności.

 

W obradach ponad 600 uczestników szczytu w Bogocie uczestniczył laureat pokojowego Nobla z 1983 roku, były prezydent Lech Wałęsa.

 

Kailash Sathyarthi, laureat nagrody z 2014 roku, którą przyznano mu - wspólnie z Pakistanką, Malalą Yousafzai - za walkę przeciwko maltretowaniu dzieci oraz o ich prawo do nauki w Indiach, wręczył medal za działalność społeczną amerykańskiej pisarce Kerry Kennedy. Podkreśliła ona w swym przemówieniu, że "światu grozi dziś zniszczenie, a największym zagrożeniem jest nienawiść".

 

O Kolumbii, w której po przeszło 50 latach krwawych walk wewnętrznych zdołano podpisać w wyniku długotrwałych, trudnych negocjacji porozumienie między rządem a skrajnie lewicową partyzantką FARC (Siły Zbrojne Rewolucji Kolumbijskiej) w sprawie jej rozwiązania Kerry Kendey powiedziała, że "stała się dziś oazą optymizmu na świecie".

 

Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos, został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2016 w uznaniu jego zasług w wysiłkach podejmowanych dla zawarcia wewnętrznego pokoju w kraju.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.92

Liczba głosów:

26

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook