Poroszenko oczekuje reakcji świata

(fot. shutterstock.com)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oczekuje reakcji świata na zaostrzenie sytuacji wokół atakowanej przez prorosyjskich separatystów strefy przemysłowej w Awdijiwce na wschodzie kraju.

 

Szef państwa chce, by tą sprawą zajęła się Rada Bezpieczeństwa ONZ.

 

"Chciałbym podkreślić, że jeśli, w związku z tym, jak zachowują się rosyjscy bojownicy, którzy po raz pierwszy od wielu dni użyli przeciwko naszej ludności cywilnej i naszym jednostkom wojskowym systemów rakietowych Grad i artylerii, jeśli ktoś ma czelność mówić w tej sytuacji o odwołaniu sankcji (wobec Rosji), to czego jeszcze potrzebujemy, by pociągnąć agresora do odpowiedzialności?" - mówił Poroszenko.

 

Miasto odcięte od prądu, wody i ogrzewania

 

Prezydent zwołał we wtorek naradę szefów resortów siłowych, podczas której omówiono wydarzenia w Awdijiwce, gdzie od niedzieli toczą się ciężkie walki między ukraińskimi siłami rządowymi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami. To 25-tysięczne miasto od poniedziałku odcięte jest od dostaw prądu, wody, a przede wszystkim ogrzewania. We wtorek wieczorem temperatura powietrza wynosiła tam minus 17 stopni Celsjusza.

 

Poroszenko oświadczył, że brygady remontowe gotowe są do wznowienia dostaw energii elektrycznej, wody i ciepła pod warunkiem, że wspierani przez Moskwę rebelianci wstrzymają ostrzeliwanie miasta. "Na moje polecenie wojskowi używają tam wszystkich możliwych środków: rozstawili zimowe namioty polowe, dostarczyli kuchnie polowe, a rząd przekazał agregaty prądotwórcze" - powiedział.

 

We wtorek wieczorem w Awidjiwce był premier Wołodymyr Hrojsman. Zapewnił, że władze w pełni kontrolują sytuację. "Utrzymujemy na minimalnym poziomie wskaźniki (dostarczanego do mieszkań) ciepła i mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem uda się nam je zachować, a nawet polepszyć. Nie chcę mówić o szczegółach technicznych, ale sytuacja jest pod całkowitą kontrolą" - oświadczył.

 

Armia Ukrainy poinformowała tymczasem, że do godziny 18 we wtorek (17 czasu polskiego) separatyści wystrzelili w kierunku Awdijiwki około 100 pocisków z systemów rakietowych Grad. "Nasze pozycje były także ostrzeliwane z artylerii o kalibrze 152 milimetrów. Ogień prowadzony był również z czołgów" - podał Sztab Generalny w Kijowie.

 

Dostawy wody, prądu i ogrzewania dla Awdijiwki zostały odcięte w poniedziałek, gdy separatyści zniszczyli linię elektryczną prowadzącą z miejscowych zakładów koksowniczych, będących jednocześnie ciepłownią miasta.

 

Działająca na wschodzie Ukrainy Specjalna Misja Monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie poinformowała, że w okolicach Awdijiwki używane są czołgi, artyleria i kompleksy rakietowe. SMM OBWE przekazała, że jej obserwatorzy, którzy spędzili w niedzielę w mieście ponad cztery godziny, słyszeli 416 eksplozji i wiele serii strzałów, oddanych z ciężkich karabinów maszynowych i innej broni strzeleckiej.

 

W poniedziałek w związku z sytuacją w Awdijiwce Poroszenko skrócił wizytę w Niemczech i powrócił na Ukrainę. Miastu grozi katastrofa humanitarna - zaalarmowały kijowskie władze. W wyniku walk w okolicach Awdijiwki zginęło co najmniej ośmiu ukraińskich wojskowych, a ponad 30 zostało rannych.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 06:03:33 | 2017-02-01
(...) a tymczasem dziennikarze mówią o "drugiej Jałcie"....

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

_ania 21:06:25 | 2017-01-31
Kogo obchodzi Ukraina???
W tym momencie kluczową sprawą jest aby nie dyskryminować muzułmanów, którzy chcą udać się do USA. Jakaś tam wojna na Ukrainie czy gdzieś tam...

Oceń 3 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?