Trump otwarty na współpracę z Moskwą w walce z IS

(fot. PAP/EPA/Ron Sachs / POOL)

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer powiedział w poniedziałek, że prezydent Donald Trump jest "otwarty na współpracę z Moskwą" i z "każdym innym krajem" w walce z Państwem Islamskim (IS) w Syrii.

 

Zapytany, czy prezydent Trump otwarty jest także na współpracę z prezydentem Syrii Baszarem el-Asadem, który oskarżany jest o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, Spicer powiedział, że USA nie zamierzają współpracować z osobami, dla których walka z IS nie jest "prawdziwym zamiarem", a przykrywką. Otwartości na współpracę nie należy traktować zbyt szeroko - dodał.

 

Spicer zasugerował także, że Trump zalecił już ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi zmianę podejścia Stanów Zjednoczonych do walki z Państwem Islamskim. Prezydent ma udać się w piątek do Pentagonu, aby dokładniej omówić tę kwestię.

 

Rzecznik Białego Domu poinformował też, że Trump rozmawiał w poniedziałek telefonicznie z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim.

 

"Prezydent Trump podkreślił, że Stany Zjednoczone pozostają oddane relacjom dwustronnym (z Egiptem), które od dziesięcioleci pomagają obu krajom w stawianiu czoła wyzwaniom w regionie" - oświadczył Spicer.

 

Rzecznik dodał, że Trump dał do zrozumienia, iż pragnie zapewnić, że pomoc wojskowa dla Egiptu będzie skutecznym wsparciem walki sił egipskich z terroryzmem.

 

Odnosząc się do piątkowej wizyty premier Wielkiej Brytanii Theresy May w Waszyngtonie, Spicer powiedział, że Trump będzie z nią rozmawiał o możliwościach zwiększenia handlu między USA a W. Brytanią.

 

Nie wykluczył zarazem, że relacje handlowe mogą nie być głównym tematem rozmowy. Dodał, że "nie sądzi", by planowana była wspólna konferencja prasowa obojga przywódców.

 

Podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Spicer poinformował również, że Biały Dom planuje stworzenie "stanowisk skype'owych" na swych regularnych briefingach dla mediów, aby umożliwić udział organizacji medialnych spoza Waszyngtonu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook