Komisarz UE apeluje o pomoc dla uchodźców

(fot. Wikimedia Commons)

Komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos zaapelował w środę do krajów unijnych o pilną pomoc dla uchodźców przebywających na greckich wyspach. Nie można pozostawić ich bez dachu nad głową w czasie najsurowszej od lat zimy - powiedział.
 

W związku z dramatyczną sytuacją uchodźców Awramopulos pojechał na wyspę Lesbos.

"Chcę przekazać bardzo ważne przesłanie: na nas wszystkich, Grekach, Europejczykach, spoczywa humanitarny obowiązek poprawienia sytuacji na (greckich) wyspach zarówno dla migrantów, jak i mieszkańców tych wysp" - powiedział Awramopulos. Jego oświadczenie opublikowała w środę Komisja Europejska.

Unijny komisarz dodał, że nie można zostawić Grecji samej z kryzysem uchodźczym. "Trzeba utrzymać europejską tradycję humanitaryzmu. Nie można po prostu zostawić uchodźców na lodzie i pozwolić, by tę najsurowszą zimę spędzili bez dachu nad głową. Trzeba znaleźć rozwiązanie dziś, nie jutro czy za tydzień" - podkreślił Awramopulos.

Zaapelował o podwojenie pomocy finansowej i humanitarnej na rzecz uchodźców przebywających w Grecji, a także o zwiększenie liczby uchodźców relokowanych z Grecji do innych państw UE.

Program relokacji 160 tysięcy uchodźców przebywających we Włoszech i w Grecji UE przyjęła w 2015 roku. Do tej pory w państwach UE rozmieszczono ok. 7,5 tys. uchodźców przejętych od Grecji i ok. 2,7 tys. osób przejętych od Włoch. Polska nie przyjęła żadnego uchodźcy w ramach relokacji.

W czwartek o sytuacji uchodźców w Grecji w związku z niskimi temperaturami ma debatować Parlament Europejski.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook