Wicekanclerz Niemiec: UE może się rozpaść

(fot. berlinpictures16 / Shutterstock.com)

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel (SPD) przestrzegł w wypowiedzi dla "Spiegla" (sobotnie wydanie online) przed groźbą rozpadu Unii Europejskiej, jeśli niemiecka chadecja (CDU i CSU) będzie obstawała przy polityce oszczędnościowej, prowadzonej od kilku lat.

 

"To nieprzyzwoite, że takie państwa jak Francja i Włochy, które przeprowadzają reformy, muszą dokładać gigantycznych wysiłków, żeby wolno im było zwiększyć deficyt budżetowy o pół punktu procentowego" - powiedział Gabriel.

 

Według Gabriela "nie jest już nie do pomyślenia", że UE może się rozpaść. "Gdyby do tego doszło, przeklinałyby nas nasze dzieci i wnuki" - dodał.

 

"Zapytałem kiedyś kanclerz (Angelę Merkel), co byłoby kosztowniejsze dla Niemiec: żeby Francji pozwolić na zwiększenie deficytu o pół punktu procentowego, czy żeby Marine Le Pen (przywódczyni skrajnie prawicowego Frontu Narodowego) została prezydentem? Do dziś nie otrzymałem odpowiedzi" - powiedział Gabriel.

 

Reuters odnotowuje, że niemieccy socjaldemokraci, rządzący obecnie w koalicji z chadecją, opowiadają się za zwiększaniem inwestycji, podczas gdy CDU/CSU kładzie większy nacisk na dyscyplinę fiskalną.

 

Agencja pisze, że - jak się oczekuje - szef SPD Gabriel będzie we wrześniowych wyborach parlamentarnych rywalizował z Merkel o urząd kanclerski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.82

Liczba głosów:

11

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook