Ukraina: mimo zawieszenia broni w Donbasie trwają walki

(fot. PAP/EPA/MIKHAIL PALINCHAK / POOL)

Mimo ustaleń o zawieszeniu broni w konflikcie w Donbasie na wschodzie Ukrainy prorosyjscy separatyści atakowali w pierwszą dobę 2017 roku pozycje ukraińskich sił rządowych - poinformowały w poniedziałek siły zbrojne Ukrainy.

 

W wyniku ostrzałów rannych zostało czterech żołnierzy. Rebelianci na linii rozgraniczenia otwierali ogień prawie 40 razy. Przedstawiciel ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk oświadczył, że do pierwszych ataków doszło tuż po północy w Nowy Rok.

 

W okolicach Mariupola nad Morzem Azowskim separatyści użyli zakazanych porozumieniami mińskimi w sprawie Donbasu moździerzy kalibru 120 mm. Broń tę zastosowali również w rejonie Doniecka i Ługańska - przekazał Motuzianyk.

 

Zawieszenie broni formalnie obowiązuje od 24 grudnia i jest wynikiem ustaleń trójstronnej grupy kontaktowej, złożonej z przedstawicieli Ukrainy, Rosji oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Przerwanie ognia w Donbasie zaakceptowali także prorosyjscy rebelianci ze wschodu Ukrainy.

 

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko 23 grudnia wyrażał nadzieję, że rozejm będzie miał charakter stały. Poprzednie zawieszenie broni między separatystami a armią ukraińską weszło w życie 1 września 2016 roku i było zasadniczo respektowane do początku grudnia

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

BS_LEx 20:45:00 | 2017-01-02
Historia lubi się powtarzać! Polska też swego czasu musiała utworzyć Korus Ochrony Pogranicza (KOP) bo pomimo pokoju zawartego z Sowietami bez KOP spokoju na granicy nie było!

Oceń 1 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook