Pomogli 35 tys. dzieciom w Etiopii. Tak działają Polacy [WIDEO]

(fot. PCPM / materiały prasowe)

Ponad 100 szkół, do których uczęszcza nawet 35 tys. dzieci oświetlili wolontariusze z fundacji PCPM. Dzięki instalacji systemów fotowoltaicznych młodzi Etiopczycy nie muszą już rezygnować z nauki.


Do tej pory nie było możliwe prowadzenie zajęć w szkołach po zachodzie słońca, które na równiku zachodzi niezmiennie o godzinie 18. Oświetlenie szkół daje możliwość uczenia się, czytania, a także korzystania z edukacyjnych gier i zabaw w przyjaznym środowisku.

 

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej opublikowało wyjątkowy film o działaniach polskich wolontariuszy w Etiopii:

 

 

- W samym 2016 roku zainstalowaliśmy systemy słoneczne w 103 szkołach podstawowych znajdujących się w południowej części Etiopii. Tam wciąż istnieją miejsca, gdzie po zapadnięciu zmroku panuje całkowita ciemność - wyjaśnia Kamil Ewertowski, koordynator projektu PCPM. - Tymczasem dzięki zainstalowanym przez nas panelom, około 350 dzieci w każdym z miejsc może poświęcić czas na naukę również wieczorami.

 


Regiony Oromia oraz Narodów, Narodowości i Ludów Południa, w których wolontariusze zainstalowali systemy słoneczne mają głównie charakter pasterski lub półpasterski.

 

Znaczna część mieszkających tam dzieci pomaga rodzicom przy wypasie bydła. Bardzo często po zakończeniu pracy w gospodarstwie jest już zbyt ciemno, by czytać i uczyć się. Oświetlone pomieszczenia służą w szczególności najmłodszym, jednak korzystają z nich również dorośli mieszkańcy wiosek i miasteczek.

 


Uzupełnieniem działań PCPM na rzecz edukacji w Etiopii była organizacja po raz pierwszy szkoleń z obsługi i konserwacji zainstalowanych paneli, a także prowadzenia bibliotek szkolnych i metod skutecznego nauczania. Wzięło w nich udział ponad 300 nauczycieli, dyrektorów szkół i członków rad rodziców.


Projekt realizowany w partnerstwie z IIRR (International Institute of Rural Reconstruction) w Etiopii współfinansowany jest z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

 

 

Więcej o działaniach PCPM dowiesz się na stronie: www.pcpm.org.pl 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?