Merkel na Nowy Rok: Niemcy są silniejsze od terrorystów

(fot. shutterstock.com)

Kanclerz Angela Merkel w przemówieniu wyemitowanym z okazji Nowego Roku uznała islamski terroryzm za największe wyzwanie dla Niemiec. Zapewniła, że demokratyczne społeczeństwo i państwo prawa okażą się silniejsze od przepojonych nienawiścią terrorystów.

 
"Najcięższym wyzwaniem jest bez wątpienia islamski terroryzm, który od wielu lat ma także nas, Niemców, na oku. W 2016 roku zaatakował także w naszym kraju: w Wuerzburgu, w Ansbach, a kilka dni temu na jarmarku bożonarodzeniowym obok Kościoła Pamięci w Berlinie" - powiedziała Merkel.
 
Szefowa niemieckiego rządu uznała za "szczególnie gorzkie i odrażające" zamachy terrorystyczne dokonywane przez osoby, które rzekomo szukają w Niemczech pomocy i schronienia. Niemcy są zdaniem Merkel zdeterminowane, aby przeciwstawić "światu nienawiści terrorystów nasz humanitaryzm i solidarność".
 
"Kontynuując nasze życie i naszą pracę, mówimy terrorystom: oni są mordercami pełnymi nienawiści, ale to nie oni decydują o tym, jak żyjemy i jak chcemy żyć. "Jesteśmy wolni, ludzcy i otwarci" - zaznaczyła.
 
Merkel podkreśliła, że zdjęcia ze zniszczonego przez bomby Aleppo potwierdzają, że Niemcy postąpiły słusznie udzielając pomocy tym, którzy "rzeczywiście" potrzebowali schronienia.
 
Niemiecka kanclerz zwróciła uwagę, że demokracja, państwo prawa i wartości, które są alternatywą wobec "pełnego nienawiści świata terroryzmu", będą silniejsze od terroryzmu. "Razem jesteśmy silniejsi. Nasze państwo jest silniejsze" - dodała zapewniając, że władze czynią wszystko, by zapewnić obywatelom bezpieczeństwo.
 
Odnosząc się do kryzysu Unii Europejskiej Merkel przyznała, że "Europa jest powolna" i "działa mozolnie". Ostrzegła jednak Niemców, że działając na własną rękę jako państwo narodowe nie osiągną szczęśliwej przyszłości.
 
W przypadku globalnych wyzwań w rodzaju migracji czy ochrony granic zewnętrznych, Europa musi znaleźć wspólne odpowiedzi, a Niemcy są gotowe do odgrywania wiodącej roli - zadeklarowała Merkel.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.57

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 11:46:16 | 2017-01-01
A ja mam wrażenie, że to raczej remis ze wskazaniem...

Oceń 1 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?