"6,5 tys. cyberataków, ślady prowadzą do Rosji"

(fot. Nazar Gonchar / Shutterstock.com)

W ostatnim czasie na Ukrainie doszło do około 6,5 tysiąca cyberataków na ministerstwa i inne ważne instytucje państwowe. Ich ślady prowadzą do Rosji - oświadczył w czwartek ukraiński prezydent Petro Poroszenko.

 

"Mamy do czynienia z globalnym wyzwaniem w dziedzinie bezpieczeństwa, które Rosja rzuca całej wspólnocie euroatlantyckiej" - powiedział w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie.

 

Według szefa państwa w ciągu ostatnich dwóch miesięcy hakerzy zaatakowali strony internetowe pięciu ministerstw i 31 innych służb. 6 grudnia w wyniku cyberataku przestały działać sieci Państwowej Służby Podatkowej i Ministerstwa Finansów. Doszło do tego "w systemie, w którym dokonuje się blisko 150 tysięcy operacji na dobę" - relacjonują prezydenckie służby prasowe.

 

Poroszenko przypomniał także o zmasowanych atakach na strony internetowe narodowego przewoźnika kolejowego, Ukrzaliznyci. Alarmował o nich w połowie grudnia jej prezes, polski menedżer Wojciech Balczun.

 

Prezydent podkreślił, że prócz zagrożeń w sferze informatycznej jego państwu nadal grożą akty dywersji w ważnych dla kraju obiektach.

 

"Ataki terrorystyczne i dywersja na istotnych obiektach infrastruktury wciąż są bardzo prawdopodobne. Dobrze, że mamy profesjonalną Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, która potrafi wyprzedzać te zagrożenia, potrzebujemy jednak koordynacji międzyresortowej" - oświadczył Poroszenko.

 

Kijów skonfliktowany jest z Moskwą od 2014 roku, gdy Rosjanie zaanektowali należący do Ukrainy Krym i zaczęli wspierać prorosyjskich separatystów w Donbasie. W wyniku trwającego w tym w tym regionie konfliktu zginęło ponad 9,7 tys. ludzi. Ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych to cywile.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.71

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?