Putin: jesteśmy dziś silniejsi od każdego agresora

(fot. PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił, że konieczne jest śledzenie wszelkich zmian równowagi sił, zwłaszcza u granic Rosji, i neutralizowanie zagrożeń; konieczne jest też wzmacnianie armii rakietami mogącymi przezwyciężyć systemy obrony przeciwrakietowej.

 

- Należy dokładnie śledzić wszelkie zmiany równowagi sił i sytuacji wojskowo-politycznej na świecie, szczególnie wokół Rosji, i wprowadzać na czas korekty w planach dotyczących neutralizacji potencjalnych zagrożeń dla naszego kraju - powiedział Putin w czwartek na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

 

Prezydent podkreślił również, że "należy wzmacniać potencjał bojowy strategicznych sił jądrowych, przede wszystkim poprzez zestawy rakietowe zdolne do skutecznego przezwyciężania istniejących i przyszłych systemów obrony przeciwrakietowej".

 

Minister obrony Siergiej Szojgu oznajmił, że NATO kontynuuje wzmacnianie swego potencjału bojowego u granic Rosji i wrosła liczba lotów rozpoznawczych samolotów Sojuszu Północnoatlantyckiego w tym rejonie. Wspomniał, że NATO podjęło decyzję o rozlokowaniu w krajach bałtyckich i Polsce czterech batalionów. Rosja - jak zapowiedział Szojgu - w 2017 roku wzmocni swoje siły na kierunku zachodnim, południowo-zachodnim i w Arktyce.

 

Szef resortu obrony zapewnił także, że zneutralizowane zostało ewentualne zagrożenie, jakie mogłyby stanowić dla Rosji pociski Tomahawk, które - według niego - mogłyby być rozmieszczane w wyrzutniach amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Oznajmił, że liczba takich rakiet u granic Rosji "może sięgnąć 150-300" i że mogłyby one dolecieć do zachodnich granic Rosji w ciągu niecałych 10 minut. Dodał następnie, zwracając się do Putina, że jego polecenie zneutralizowania tego zagrożenia "zostało wykonane".

 

Minister mówił też o operacji wojskowej Rosji w Syrii. Według niego rosyjskie lotnictwo od początku działań w Syrii wykonało 18800 lotów bojowych i przeprowadziło 71 tys. uderzeń, a zabitych zostało 35 tys. bojowników; ponadto 9 tys. bojowników złożyło broń. Szojgu oświadczył, że lotnictwo rosyjskie zapobiegło rozpadowi Syrii, a cała operacja pozwoliła na rozwiązanie różnych zadań geopolitycznych.

 

Putin zaapelował, by maksymalnie wykorzystać zainteresowanie zagranicznych kontrahentów rosyjskim uzbrojeniem, które zademonstrowało swoją skuteczność w Syrii.

 

Prezydent przyznał, że w siłach zbrojnych jest jeszcze wiele do zrobienia, m.in. jeśli chodzi o wzmocnienie triady jądrowej, a także w siłach powietrzno-kosmicznych, czy przy doskonaleniu systemów rozpoznawania i łączności.

 

- Jednocześnie już dzisiaj, z uwzględnieniem bardzo wielu czynników, w tym nie tylko wojskowych, ale i naszej historii, geografii, stanu wewnętrznego społeczeństwa rosyjskiego, można z przekonaniem powiedzieć, że jesteśmy dziś silniejsi od wszelkiego potencjalnego agresora - dodał Putin.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.85

Liczba głosów:

20

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook